Vietnam, celým názvem Socialistická republika Vietnam, česky též Vietnamská socialistická republika, VSR, je stát v jihovýchodní Asii, na východě poloostrova Zadní Indie při pobřeží Jihočínského moře. Jeho sousedé jsou Kambodža, Čína, Laos. Počet obyvatel dosahuje 86 milionů. Hlavním městem je Hanoj. V zemi vládne komunistická strana, která však dovoluje soukromé podnikání. Oficiálním jazykem je vietnamština.
Vízum:
Jediný nutný doklad pro cestu do VSR je platný cestovní pas nebo jiný platný cestovní doklad obsahující vízum do VSR. Doba platnosti pasu přesahující délku cesty není předpisy specifikována. Vízum vydává Velvyslanectví VSR v Praze. více na http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/default.asp?ID=5402
Cestovní doklady:
Vízový styk platí pro držitele všech druhů pasů, kromě diplomatického, kde vízum není nutné. Více na http://www.mzv.cz/wwwo/mzv/default.asp?ID=5402
Konzulát:
Velvyslanectví České republiky ve Vietnamu
Embassy of the Czech Republic
13 Chu Van An, Hanoi
tel: 00844/8454131-2
fax: 00844/8233996
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
web: www.mzv.cz/hanoi
Vedoucí úřadu: JUDr. Ivo ŽĎÁREK / velvynec
Časový posun: +5 hod. v době letního času
+6 hod. v době zimního času
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek: 08.00 - 16.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí, středa, pátek: 09.00 - 11.30
zdroj:cs.wikipedia.org
Oblast známá jako Vietnam byla osidlována již od paleolitu a některá archeologická naleziště v provincii Thanh Hoa mohou být údajně stará až několik tisíc let. Archeologové spojují začátky vietnamské civilizace s pozdním neolitem, ranou dobou bronzovou a s kulturou Phung-nguyen, která sídlila v oblasti provincie Vinh Phu současného Vietnamu někdy mezi lety 2000 a 1400 př. n. l.
Někdy kolem roku 1200 př. n. l. pak dochází k vytvoření kultury Dong Son, která je pozoruhodná především díky svým propracovaným kotlům. Právě bronzové zbraně, nářadí a bubínky nám ukazují na vliv, který signalizuje původní zdroj technologie bronzových odlitků. Bylo také nalezeno mnoho malých starověkých měděných dolů v jižním Vietnamu. Známá je také jistá podobnost mezi místy v provincii Don Son a jižní Asii. Mezi podobné znaky můžeme zahrnout např. výskyt rakví ve tvaru lodě, podobné pohřební nádoby, dále také např. černání zubů nebo žvýkání arakových ořechů.
Legendární dynastie Hang Bang je považována mnoha Vietnamci za zakladatele prvního vietnamského státu, známého jako Văn Lang. V roce 257 př. n. l. Thac Phán porazil posledního krále této dynastie, sjednotil původní kmeny Lac Viat se svými kmeny Âu Viat, čímž vytvořil nový kmen Âu Lac, a prohlásil sám sebe novým panovníkem jménem An Duong Vuong. Roku 207 př. n. l. pak čínský generál jménem Zhao Tuo tohoto panovníka porazil a původní kmen Âu Lac přetransformoval v kmen Nanyue. Roku 111 př. n. l. byl tento kmen spojen s čínskou říší pod nadvládou dynastie Chan.
Drak - dějinný symbol Vietnamu
Číňané vládli poměrně tvrdě a pokoušeli se o sinizaci obyvatelstva, proto docházelo ke vzpourám. Během jedné z nich se v 6. století Vietnam na přechodnou dobu osamostatnil. Tisícileté období čínské nadvlády nad územím Vietnamu trvalo do roku 938, kdy Ngo Quyen taktickým bojem porazil čínskou armádu v bitvě na řece Bach Dang.
Francouzští misionáři do Vietnamu přijížděli od 17. století. Panovníci dynastie Nguyen, vládnoucí na území jižního Vietnamu, začali s Francouzi spolupracovat. V letech 1854 - 84 ovládla Francie Vietnam vojenskou silou a učinila z něj svou kolonii Francouzská Indočína rozdělenou do tří oblastí: Tonkin, Annam, Kočinčína. Od konce 19. století sílil protifrancouzský odboj (povstání, které vedl Phan Đinh Phung). Během 2. světové války Vietnam obsadilo Japonsko, po jehož kapitulaci vyhlásil Ho Či Min nezávislou republiku. Následná osmiletá Indočínská válka s Francií skončila v roce 1954 bitvou u Dien Bien Phu a rozdělením Vietnamu na základě Ženevských dohod s demilitarizovanou zónou podél 17. rovnoběžky. Po válce byly obě části opět spojeny 2. července 1976 do společného státu.
Rozdělený Vietnam
Vietnam byl podle Ženevských dohod rozdělen na Ho Či Minův komunistickou severní Vietnamskou demokratickou republiku a profrancouzskou jižní Vietnamskou republiku císaře Bao Daie a pozdějšího problematicky zvoleného prezidenta Ngo Dinh Diema. Během nadcházejícího 300 denního období otevřených hranic téměř 1 milion většinou katolických obyvatel uprchl do Jižního Vietnamu. Zatímco na severu probíhalo rozsáhlé vraždění majitelů půdy, na jihu komunistické jednotky Vietcongu zahájily v 50. letech partyzánské operace s cílem svrhnout režim prezidenta Diema. Vojenské operace partizánského komunistického Vietcongu a jednotek Vietminhu probíhaly i na území sousedící Kambodže.
zdroj:cs.wikipedia.org
Národní parky a přírodní rezervace Vietnamu.
Vietnam je zemí, která minimálně co se bioverzity týká, je zemí velmi pestrou a zajímavou. Území pokrývají hned dvě vegetační pásma - tropy a subtropy, díky čemuž se zde nacházejí jak nížinné a mangrové lesy, tak vysokohorské mlžné lesy ve 3500 m.n.m.. Bohužel ve 20 století území drancovali Francouzi těžbou nerostného bohatství a odlesňováním - vzácné druhy dřev, a posléze Američané, kteří si zde pro změnu hráli na vojáky. Při tom zemi jednak vydrancovali, ale zároveň Vietnam doslova vypálili Napalmem a Agent Orange. Jejich běsnění padlo za obět více jak čtvrt milionu mk2 džunglí! Podle statistik měl Vietnam před vstupem US vojsk něco kolem 65% území pokryté lesy, a po jejich odchodu sotva 25%. O úbytek dalších cca 10% se postarali samotní Vietnamci, čemuž se nelze divit, protože po desetiletích bojů a hladu začínali budovat novou zemi skoro od nuly. I přes všechny příkoří, které 20 století Vietnamu přineslo, byla značná část džunglí prakticky odříznutá od okolního světa. O čemž svědčí např. to, že se zde v roce 1992 popsal nový druh velkého savce - antilopy Pseudoryx nghetinhensis, a dodnes se popisují další desítky druhů zástupců živočišné a rostliné říše. Za to, že tento stav odříznutí přetrvává do součastnosti, mluví např. příběh objevení dvou mužů (otce se synem 2014), který žili dlouhá desetiletí v hlubokých džunglích středního Vietnamu, kam utekli před vojáky US Army. Krátce řečeno, Vietnamské džungle jsou do dnešních dnů z drtivé většiny neprobádány, a jsem přesvědčen o tom, že skrývají ještě velmi mnoho. Přeji si,a zároveň dělám vše proto, aby tento stav přetrvál co nejdéle. Pozn. Nenechte se zmáct, ale většina NP a chráněných oblastí popsaná níže, je nepřístupná a s absencí byť té nejprimitivnější infrastruktury! Seznam NP a chráněných území ve Vietnamu. Ba Bể, Ba Vì, Núi Bà, Bái Tử Long, Bù Gia Mập, Bạch Mã, Bến En, Cape Cà Mau, Chư Mom Ray, Chư Yang Sin, Cát Bà, Cát Tiên, Côn Đảo, Cúc Phương, Hoàng Liên, Kon Ka Kinh, Lò Gò-Xa Mát, Núi Chúa, Phong Nha-Kẻ Bàng, Phú Quốc, Phước Bình, Pù Mát, Tam Đảo, Tràm Chim, U Minh Hạ, U Minh Thượng, Vũ Quang, Xuân Sơn, Xuân Thủy, Yok Đôn. |