Od Vás - VietnamTravel

Roman, Šárka, Miluška a Luboš.

Když jsme se před léty rozhodli prvně navštívit Vietnam, dlouho jsme se rozhodovali ,jaký způsob poznávání této země zvolit. Nakonec jsme našli
na webu stánky Jirky Zajíce a jeho Vietnam travel. Líbil se nám styl , který Jirka nabízel a tak jsme se domluvili a vyrazili. Poznávali jsme střední a jižní Vietnam a odlétali prakticky přesně s vypuknutím pandemie coronaviru. Už tehdy jsme věděli , že se jednou do Vietnamu vrátíme .Nikdo z nás tenkrát netušil, že to bude trvat tak dlouho.
Naší další návštěvu, tentokrát za poznáváním severního Vietnamu ,jsme naplánovali květen 2024 a jak jinak ,samozřejmě jsme se domluvili opět s Jirkou. Už dlouho jsme se moc těšili až nastane den odletu , nakonec jsme se dočkali a Jirka si nás(muflony) vyzvedl 9.5. 2024 na letišti v Hanoji.
A od té doby začala naše neuvěřitelná jízda severním Vietnamem! Viděli jsme věci které obyčejný cestovatel nemá šanci vidět .Díky Jirkovi a jeho perfektní znalosti jazyka, prostředí a etnik jsme měli příležitost poznat jak žijí Hmongové, Dao a další etnika na severu Vietnamu ,dostali jsme se do jejich obydlí ,měli možnost s nimi posedět a vypít nabízený čaj. Zážitky to jsou tak intenzivní, že se to velmi těžko popisuje.
Dostali jsme se až na hranice s Čínou ,viděli nádherné vodopády ,nekonečné kaňony a horské průsmyky ,parádní přírodu a milé usměvavé lidi. Nevynechali jsme ani turistická místa jako je SaPa ,Halong a Hanoj a i když je primárně nevyhledáváme ,k severnímu Vietnamu to prostě patří.
Večery byli nabité vyprávěním ,jídlem ,pitím a sranda byla veliká!!To se prostě nikdy nedá zapomenout.
Jirka je skvělý průvodce ,bavič a hlavně veliký pohodář a skvělý člověk. S ničím nemá problém. Musel snášet naše debilní otázky ale vždy to bral s nadhledem a grácií .Pokud někdo ještě váháte , tak se rozhodněte rychle a s Jirkou se domluvte . Nebudete litovat ani vteřinu vynaložených prostředků a rozhodně se vyplatí si na jeho služby počkat , pokud by zrovna neměl volný Vámi vybraný termín.
Nakonec nás vysadil na letišti v Hanoji a loučení bylo dost emotivní. Odlétali jsme plni zážitků a s pocitem , že ve Vietnamu máme ,snad to mohu napsat ,kamaráda!!
Jirko ,ještě jednou DĚKUJEME , snad se ještě někdy uvidíme!!!Drž se a ať se daří tobě i celé rodině!

Roman,Šárka,Miluška a Luboš

 

Mancl 1

 

Jitka, Karel, Kája Hiršovi a Václav a Bořek Poukarovi.

Tak jo, tentokrát to napíšu já, Karel říká, že už to psal 5x.
Fakt jsme byli ve Vietnamu a za Jirkou už po šesté. S dětma, bez dětí, s kámošema, Jirka si nás vždycky jak mateřskou školku převezme a vím, že se následující tři týdny nebudu nudit ani minutu.
Letos jsme měli trošku krkolomný přílet, zkontrolujte si prosím každé písmenko na vízu, dva účastníci našeho zájezdu museli počkat dva dny v Bangkoku na nové vízum, které nám Jirka
zařídil, měli jsme tam překlep v datu platnosti pasu. A to jsem myslela, že už mě nic nepřekvapí.
Já vím, že každý baťůžkář (taky tak někdy jezdíme) řekne, že si nepotřebuje platit průvodce, že to všechno zvládne sám, ale fakt ne, poznáte jen místa, kam vás Vietnamci jako turistu pustí. Jakmile přijdete k někomu na náves a Jirka promluví vietnamsky, je to obrovský rozdíl, usmívají se, pokecají, pozvou nás do domu. To mě baví nejvíc. Obdivuji ty lidi a jejich houževnatost. Jirka má i povolení do oblastí, kam se jinak cizinec nikdy nedostane.
Letos jsme po pár dnech u moře na prázdných plážích vyrazili na západ k hranicím s Laosem. V horách nám paní domácí večer zabila a upekla na ohni slepici a spali jsme v bambusových chatkách v 1300 m nad mořem s mlaskajícím něčím za hlavou. Další noc v luxusních stanech nad obrovským hlubokým údolím v horách byla jedním z nejlepších zážitků. Cestou na sever jsme jezdili lodí, procházeli čajové plantáže, fotili buvoly, sem tam nějaký ten chrám a letos i profláknutá turistická místa jako je Ha Log Bay, Sa Pa, Fansipan (lanovkou). Chtěli jsme porovnat, jak se tato místa změnila přes pandemii, a změnila se opravdu hodně.
Třeba obchody s vánočními ozdobami v tom vedru v listopadové Hanoji byly nezapomenutelné. No, a protože nás Jirka už zná, měli jsme každý večer královskou hostinu, ještě se to musíme naučit vychutnávat pomaleji, to nám prý moc nejde. Vodku mají taky dobrou.
Prostě každý den je nabitý zážitky, každé ráno se nemůžu dočkat, až zase vyrazíme.
A Jirko dík, že jsi mě donutil koupit si to karaoke, zpívám s ním skoro obden a vždycky tak
v duchu mávnu směrem na východ.

Dík a těšíme se na příště.

Jitka + Karel, Kája, Václav a Bořek

 

hirs karel

 

Jitka Baláková a spol.

Poznávací dovolena ve Vietnamu -Čtyřčlenná skupina.
Skončila nám právě teď 15.1.2024 a ani se nechce věřit, že trvala pouhých 16 dni. Jsme plní dojmů a zážitků a hlavně zajímavých informaci, které budeme ještě dlouho vstřebávat.
Jako průvodce jsme si vybrali Jiřího Zajíce, podle recenzí na jeho stránkách Vietnam travel. Zjistili jsme totiž, že je obtížné cestovat po Vietnamu sám a že není možné řídit automobil. Vyběr tohoto průvodce bylo skvělé rozhodnutí. Jirka je nevyčerpatelná studnice informací o Vietnamu. Žije zde mnoho let a jeho myšlení je také myšlením místních lidí. Nicméně nás překvapila jeho znalost a informovanost o dění u nás v Čechách.
Cestu s ním jsme si užili se vším všudy. Trošku adrenalinu, trošku odpočinku, dost najetých kilometrů, spoustu ochutnávek místních specialit apod. Z fotografií budeme čerpat a vstřebávat je ještě velmi dlouho.
Za rok se těšíme na poznávání severního Vietnamu.
Jirky humor je velmi specifický, ale naší skupině stoprocentně vyhovoval.:D
Ještě jednou moc děkujeme za jeho trpělivost s našimi požadavky. Jako…
‘Kdy budou bagety???...Kdy bude záchod?… Co budeme dneska delat???

Jitka Baláková, Jitka, Hana a Jan

 

Balakova

 

Petra a Jan Fojtíkovi.

Na světě je tolik krásných míst, že je nereálné navštívit všechny, které by si člověk přál. A proto se vždy snažíme z cesty vytěžit co nejvíc, protože neplánujeme, že bychom se někam vraceli znovu.

To se však s první cestou do Vietnamu zlomilo, a v prosinci 2023 jsme se vrátili do Vietnamu už potřetí.

Poprvé v r.2013 jsme procestovali část severního Vietnamu, viděli highlighty středního a jižního Vietnamu a už tehdy jsme věděli, že se budeme chtít vrátit. V r.2018 jsme oslovili Jirku Zajíce, který zde žije se svou rodinou a na netu měl tolik doporučení od lidí, kteří s ním cestovali mimo klasické turistické trasy, že jsme chtěli také zažít podobné dobrodružství. Zaměřili jsme se výhradně na severní horskou část Vietnamu a jeho obyvatele – etnické menšiny, což nás naprosto dostalo a vzpomínkám na tento trip je těžké čímkoli konkurovat.

Už tehdy jsme probírali kam by nás vzal příště pokud se do Vietnamu zase dostaneme a až do r.2023 v nás stále rostla touha vrátit se a ochutnat atmosféru jižního a centrálního Vietnamu.

Laťka byla severním Vietnamem nasazená hodně vysoko, chtěli jsme zase vidět nekomerční části země, vidět jiná etnika, jejich život. Očekávali jsme strašně moc, a to se nám splnilo. Bylo to úplně jiné než před 5 lety. Diametrálně jiná krajina, jiní lidé, ale naprosto úchvatné. Každý den byl jiný. Vietnam je tak strašně rozmanitý, že během chvilky se člověk přesune od rybářů u pobřeží do pouští, další den se ocitne v džungli, na náhorní plošině, několik dnů se přesouvá mezi kávovými plantážemi, užívá si divokou krajinu, vodopády, slony, kontakt s místními v chudých vesnicích při hranici s Kambodžou. Každý den má člověk doslova otevřenou pusu úžasem.

Za to vše chceme poděkovat Jirkovi, díky němu jsme mohli absolutně vypnout a nechat mozek jen nasávat přísun zážitků. O nic jsme se nemuseli starat, veškerou zodpovědnost jsme nechali na něm, kde, kdy, kam … je vaším řidičem, průvodcem a společníkem v jednom. Má toho stále tolik co vyprávět, že se s ním ani chvilku nebudete nudit a zároveň máte pocit, že jste v bezpečí a nemáte sebemenší důvod přemýšlet nad tím, co bych dělala kdyby se něco stalo……..víte, že se o vše postará a kryje vám záda.

Věřím, že tato cesta nebyla poslední, jen doufám, že to bude dříve než zase za 5 let .

Jirko, ještě jednou díky za vše a snad se brzy uvidíme.

Petra a Jan

 

Ptackova

 

Hanka Šilerová.

Ahoj Jiří, zdravíme tě do dalekého Vietnamu a se slzou v oku vzpomínáme na vše co jsme pod tvým vedením měli možnost vidět. A že toho nebylo málo. Stejně super byly společné večerní "sedánky" kdes nám vyprávěl poutavě o tvém životě ve Vietnamu, a nebo jsme se společně něčemu řehtali. No prostě boží dovča!!! Kambodža bez tebe už tak zábavná bohužel nebyla. Přejeme ti hodně štěstí a spokojených klientů tak jako jsme byli my. Myslim a doufám že se do Vietnamu brzy vrátíme. :)

Ahoj Hanka a Jenda

 

Sindlerova

 

Milan Bureš a spol.

V tomto pojednání se nechci věnovat jen krásám a cestovatelským skvostům Vietnamu, ale rád bych se s vámi podělil o příběh, jak může vzniknout přátelství.
Jako cestovatele mě nadchla Asie. S kolegou jsme tehdy chtěli jet, tuším, do Mongolska, ale nepodařilo se nám tenkrát sehnat letenku. Díky tomu vznikl nápad podívat se někam dál, třeba do Vietnamu. Jet s klasickou cestovkou pro nás bylo nemyslitelné. Chtěli jsme něco víc, něco jiného, zkrátka poznat skutečný Vietnam. Pátrali jsme po různých kontaktech, s kým se spojit. Chtěli jsme najít někoho, kdo o Vietnamu něco ví, nebo tam žije, případně kdo by nám tam zajistil alespoň jednu noc, no a dál by už se vidělo...
Po různém shánění a hledání jsme natrefili na toho správného člověka, ovšem to jsme ještě ale tehdy nevěděli. Jeho jméno je Jiří Zajíc. Pobýval v té době na vietnamském ostrově Phú Quoc V roce 2013 komunikace nebyla ještě na takové úrovni, jako je již dnes. Hovory byly přerušovány, telefonní spojení s Asií vypadávalo a domluva nebyla úplná. Každopádně přes tyto poloinformace jsme si určili datum, kdy tam doletíme. Domluvili jsme se, že poletíme z Prahy přes Frankfurt do Saigonu. V Saigonu se pak přesuneme na vnitrostátní letiště. Místním letadlem přeletíme na ostrov, kde bychom měli být v dopoledních hodinách.
Z Prahy jsme odletěli včas, ale ve Frankfurtu nám připravili překvapení. Náš let byl zrušen a letenky posunuli na další, o šest hodin pozdější, let. Tehdy jsme netušili, kdy a jak se dostaneme ze Saigonu na ostrov. Telefonní spojení nefungovalo, časový posun hrál také roli, Vůbec jsme nevěděli, kdy to ze Saigonu dál odlétá… S Jiřím Zajícem jsme se prostě nedokázali spojit. Jediný kontakt, který jsme na něj měli, bylo jen jakési vietnamské telefonní číslo. Kde ho najdeme, kde bydlí, kam máme jet - to jsme netušili, a ani se s ním nedomluvili.
Každopádně přiletěli jsme posledním možným letadlem toho dne na ostrov Phú Quoc někdy kolem páté odpoledne. Byli jsme smířeni, že na letišti do rána někde přenocujeme a druhý den se uvidí…
Jako jedni z posledních cestujících jsme vyšli před letištní halu, přemýšleli co podniknem a co budeme dělat……. a spatřili opáleného neasiata, který na nás česky promluvil a „vynadal“ nám něco jako: „Kde jste, kde se couráte? Už jsem tady dnes pro vás u osmého letadla a vy si přiletíte klidně až tím posledním.“  Jiří nás odvezl do jakéhosi stavení, kde jsme se ubytovali a kde nám připravil večeři. Tady jsme měli podle plánu pouze přespat a druhý den se už potom pohybovat po vlastní ose. Ještě si vzpomínám, že jsem se rozčiloval, že neteče teplá voda. Jiří mi klidným tónem sdělil, že budu ještě rád, že teče aspoň studená… A měl pravdu. Tak začalo naše přátelství s Jirkou.
Vietnam jsem poprvé navštívil v roce 2013. Od té doby jsem tady byl ještě 6x. Pokaždé jiné místo, v době covidu to nešlo, a poslední, sedmou, návštěvu jsem uskutečnil na přelomu listopadu – prosince 2023.
S Jirkou jsem během sedmi návštěv několikrát procestoval celý Vietnam, z ostrova Phú Quoc až po čínské hranice. Bylo mi potěšením poznat i všechny členy jeho rodiny, kteří mě už za tu dobu poznali a znají a těší se na mne a já zase těším na ně a vždycky si máme co říct ….já česky oni vietnamsky. Popisovat dále, kde jsme všude byli, co zažili, snědli a vypili, by bylo závratné. Každopádně s Jiřím máme tolik příběhů a tolik dobrodružství, že by to dalo na celou knihu.
Myslím, že díky Jirkovi jsem si Vietnam zamiloval a poznal takový, jaký skutečně je. Ještě vstřebávám nové poznatky z mé sedmé návštěvy Vietnamu a už se poohlížím po možném termínu osmé návštěvy této úžasné země. Samozřejmě s kým jiným, než se spolehlivým parťákem, průvodcem a kamarádem Jirkou Zajícem.
Takže pokud toužíte poznat Vietnam netradičně, naturalisticky, dokonce až drsně a chcete vidět místa, kam vás cestovní kanceláře nevezmou, potřebujete toho správného průvodce…takového, kterého jsem před mnoha lety hledal já, jmenuje se Jiří Zajíc.

Milan Bureš - podnikatel, cestovatel, muzikant

 

Bures

 

Mirek Chytil s rodinou.

Jsem fotograf, cestovatel, kameraman. Navštívil jsem skoro 100 zemí celého světa.
Začátkem roku 2023 přišlo rozhodnutí, že je nutné podívat se do Vietnamu. A i s rodinoudceři Báře bylo v lednu deset, tak to bude mít součástí narozeninového balíčku. Cestuje se mnou od dvou let, tak veškeré obavy musely stranou. Většinou cestuji sám, pouze s místními průvodci. Můj kamarád Ondra Z. mi doporučil Jirku Zajíce. Žije ve Vietnamu mnoho let, zná zvyky, jazyk, má tam rodinu. Cestovat s nějakou cestovkou nepřicházelo v úvahu. Pár zpráv, jeden telefonát, letenky. A jedeme. Zvolili jsme severní Vietnam. Jirka Zajíc nás čekal na letišti poněkud nervózní, protože jsme měli z důvodů zrušeného letu jeden den zpoždění. Z letiště nás vzal k sobě domů asi hodinu za Hanoje. Nově postavený domek v zahradě jen pro hosty, luxusní, klimatizovaný, skvělá večeře, snídaně, jeho vlídná žena, děti. Něco pro naší Barču. A ráno začalo dobrodružství. Většina lidí si ho přeje zažít, ale chce aby po 15.hodině skončilo. Ne tak my. Cesta v klimatizovaném autě s lednicí, převýšení denně i 1000metrů, koupání ve vodopádech, jezerech, řekách, pekelné jeskyně, nejznámější čajové oblasti Thai Nguyen, největší přírodní jezero Vietnamu BaBe, kaskáda vodopádu na vietnamsko-čínské hranici Cao Bang, Ban Gioc, autonomní oblasti etnik Ha Giang, Meo Gioc a koupání v čajových kádích. Také turistická SaPa a nevyšší horou Vietnamu Phang Xi Phang -3145m.n.m., bambusové lesy, trhy v Hanoi, Ha Long Bay zapsaný v Unesco a jeho luxusní hotely. Vše jsme si užili dokonale. Ve Vietnamu je vám angličtina nanic, většina lidí umí jen svůj jazyk. Svá nářečí mají i etnika. Jirka jazyky umí i ty etnické, a co víc, je fotograf jako já. Tak uzávěrky našich aparátů jen cvakaly, oběma drony jsme létali, kde se dalo. Vietnam je jiný, než jsme si mysleli. Je krásný, plný překvapení. O žádném komunismu nemůže být ani řeči. Ze zkušenosti vím, že člověk nepozná svět, když navštíví deset zemí, ale když navštíví jednu zemi desetkrát.
Potřebuje k tomu dobrého průvodce. Který zná zvyky, jazyk a kterému rozumíte. Víc, než si myslíte. Vím, že do Vietnamu se budu vracet. A vím, že mým průvodcem bude vždy Jirka Zajíc.
Děkuji za vše.

Mirek Chytil s rodinou

 

chytil

 

Marcela, Pavel, Zuzka a Jirka

Vietnam - chcete se dozvědět o této zemi co nejvíce?
Jirka, který tam žije realitu už strašně moc dlouho, byl skvělý průvodce.
Vše co jsme se od něj za celý pobyt dozvěděli, totiž prožil.
Je obrněný neskutečnou trpělivostí, která mu vydrží až do konce vašeho pobytu. Podíváte se na úžasná místa, vezme vás ke svým kamarádům a známým. O tom by se vám bez něj mohlo jen zdát. Všem, které lákají vietnamské končiny a chtějí prožít dovolenou trochu jinak, bychom chtěli doporučit cestování s Jirkou.

Jirko, děkujeme za skvělou dovolenou Marcela + Pavel + Zuzka + Jirka

 

Polachova

Pozn. Na fotce vypadám hrůzostrašně, ale ten den u mě propukla horečka DENGE... :).

 

Kačka, Martin, Líba a Jenda z Bystřice pod Hostýnem

Koncem dubna jsme se s přáteli vrátili z putování po severním Vietnamu. Všem, kteří by chtěli by tuto zemi navštívit, doporučujeme skvělého průvodce Jirku Zajíce, který stojí za všemi našimi zážitky a poznatky z této země a díky kterému nám bylo umožněno navštívit oblasti a místa, do kterých bychom se bez něj nikdy nedostali...
Vesnice etnických menšin vysoko v horách v jejichž obydlích jsme byli stejně srdečně vítáni jako Jirka, který jim pomáhá jak jen to jde.
Školy v horách ve kterých se děti učí v pro nás těžko představitelných podmínkách!
Byli jsme v nejsevernějším výběžku na severu, kde nás od Číny dělila pouze řeka a plot...
Viděli jsme krásné vodopády, koupali se v teplých řekách a tůních, které by v těch místech nikdo nečekal.
Vysoké kopce osázené místními obyvateli rýží a kukuřicí až do samých vrcholků.
Vychutnávali jsme si vynikající večeře s popíjením místní rýžové pálenky, které člověk musí přijít na chuť. A konečně v neposlední řadě jsme prožili večery plné srandy a zábavy!!!
Na závěr našeho putování zátoka Ha Long Bay, poslední den v Hanoji a letiště...
Jirko, velké díky za informace a rady, které jsi nám poskytoval a obdiv tvým znalostem ve všech směrech.
Ať se Ti daří!

Kačka, Martin, Liba a Jenda.

 

Adamkova

 

Daniela a Láďa s Ivou a Sváťou 

Jirka Zajíc je úplně jiná "cestovka" než na kterou jste zvyklí. Vezme Vás na místa, kam byste se s cestovkou ani individuálně nikdy nedostali...
Vezme Vás na prohlídku luxusních míst, které se socialismu moc nepodobají, ale i tam, kde se zastavil čas snad před 150 lety. Vezme Vás do levných hotýlků i na kulinářské speciality za výborné ceny. Miluje svoji "novou" domovinu, i když o tom, co se právě děje v ČR kolikrát ví víc než Vy. Jeho osobitý humor Vás provází celým putováním a nikdy Vás nenechá na holičkách. Jezdit s Jirkou znamená PROŽÍT VIETNAM!
Daniela, Láďa, Iva a Sváťa z Prahy.

 

kacavla

 

Marcela a Břeťa Musálkovi s Peťkou a Markem

Cestu do Vietnamu jsme společně s Břetíkem, Peťkou a Markem plánovali již před čtyřmi roky. Sice nám naše plány v roce 2020 zhatil Covid, ale rozhodně nám nevzal chuť a touhu se do téhle země podívat. Druhý pokus už vyšel a my jsme nakonec odletěli na tři týdny v březnu 2023. Naši cestu napříč Vietnamem jsme předem jen tak lehce probrali s Jirkou, který nás celou cestu provázel. Nějaké informace jsem měli samozřejmě předem načtené, ale pravdou je, že realita nás zcela pohltila....
Procestovali jsme tuto zemi od jihu na sever, každý den jsme vstřebávali spoustu zážitků a každý den nás něco překvapilo. Vyjímečné a ničím nenahraditelné bylo to, že nám Jirka ke všemu, co jsme viděli a slyšeli, sděloval další a další informace a to i přesto, že jsme se ptali pořád, neúnavně a opakovaně, jeden po druhém, což mu jistě občas muselo lézt tak trochu na nervy ( což se projevovalo jeho odpovědí ve smyslu " vždyť jsem vám to už několikrát říkal!") :-). Po celou dobu pobytu nás provázelo krásné počasí, milí lidé a samozřejmě Jirka, který nám stál za zády, kdykoli jsme potřebovali. Bez jeho znalostí bychom takový přehled o této zemi, a životu v ní ,neměli šanci získat.

Odvezli jsme si spoustu krásných vzpomínek a také zcela jiný náhled na život a obyvatele téhle země.

Určitě to stálo za to!

Moc všichni zdravíme do Vietnamu!!!!!!

 

musalek

 

Robert Mitchel and friends

Beautifully clean accommodation and a beautiful garden. An evening of fishing and barbecue. Good price and great service. We are excited! Many thanks to the Jiri Zajic family for everything.

 

 Robert

 

Míra, Martina a Barunka Chytilovi

Jsem fotograf, cestovatel, kameraman. Navštívil jsem skoro 100 zemí celého světa. Začátkem roku 2023 přišlo rozhodnutí, že je nutné podívat se do Vietnamu. A i s rodinou-dceři Báře bylo v lednu deset, tak to bude mít součástí narozeninového balíčku. Cestuje se mnou od dvou let, tak veškeré obavy musely stranou. Většinou cestuji sám, pouze s místními průvodci. Můj kamarád Ondra Z. mi doporučil Jirku Zajíce. Žije ve Vietnamu 20 let, zná zvyky, jazyk, má tam rodinu. Cestovat s nějakou cestovkou nepřicházelo v úvahu. Pár zpráv, jeden telefonát, letenky. A jedeme. Zvolili jsme severní Vietnam. Jirka Zajíc nás čekal na letišti poněkud nervózní, protože jsme měli z důvodů zrušeného letu jeden den zpoždění. Z letiště nás vzal k sobě domů asi hodinu za Hanoje. Nově postavený domek v zahradě jen pro hosty, luxusní, klimatizovaný, skvělá večeře, snídaně, jeho vlídná žena, děti. Něco pro naší Barču. A ráno začalo dobrodružství. Většina lidí si ho přeje zažít, ale chce aby po 15.hodině skončilo. Ne tak my. Cesta v klimatizovaném autě s lednicí, převýšení denně i 1000metrů, koupání ve vodopádech, jezerech, řekách, pekelné jeskyně, nejznámější čajové oblasti Thai Nguyen, největší přírodní jezero Vietnamu BaBe, kaskáda vodopádu na vietnamsko-čínské hranici Cao Bang, Ban Gioc, autonomní oblasti etnik Ha Giang, Meo Gioc a koupání v čajových kádích. Také turistická SaPa a nevyšší horou Vietnamu Phang Xi Phang -3145m.n.m., bambusové lesy, trhy v Hanoi, Ha Long Bay zapsaný v Unesco a jeho luxusní hotely. Vše jsme si užili dokonale. Ve Vietnamu je vám angličtina nanic, většina lidí umí jen svůj jazyk. Svá nářečí mají i etnika. Jirka jazyky umí i ty etnické, a co víc, je fotograf jako já. Tak uzávěrky našich aparátů jen cvakaly, oběma drony jsme létali, kde se dalo. Vietnam je jiný, než jsme si mysleli. Je krásný, plný překvapení. O žádném komunismu nemůže být ani řeči. Ze zkušenosti vím, že člověk nepozná svět, když navštíví deset zemí, ale když navštíví jednu zemi desetkrát. Potřebuje k tomu dobrého průvodce. Který zná zvyky, jazyk a kterému rozumíte. Víc, než si myslíte. Vím, že do Vietnamu se budu vracet. A vím, že mým průvodcem bude vždy Jirka Zajíc. Děkuji za vše.

 

chytil

 

Andrea, Petr, Tomáš, Martina 

VIETNAM…JEDNA VELKÁ TOUHA MÉHO MANŽELA. PO COVIDU, JASNÁ VOLBA.
NA DOPORUČENÍ JSEM KONTAKTOVALA JIRKU ZAJÍCE, VŠE SE DOMLUVILO PO TELEFONU A PO VYŘÍZENÍ VŠECH FORMALIT, NASTAL DEN D.
NA LETIŠTI V SAIGONU NÁS ČEKAL JIRKA. NASKÁKALI JSME DO AUTA A HURÁ ZA DOBRODRUŽSTVÍM JIŽNÍHO A STŘEDNÍHO VIETNAMU.
KRÁSA, KRÁSA, KRÁSA, CO DODAT. JIRKA NÁS VZAL NA MÍSTA, KAM VÁS CESTOVKA NIKDY NEVEZME. JE SKVĚLÝ PRŮVODCE, O VIETNAMU VÍ OPRAVDU HODNĚ. MY JSME SI VŠECHNY JEHO INFORMACE NESTAČILI ANI ZAPAMATOVAT.
VIDĚLI JSME ETNIKY EDE, BA NA…..LIDÉ, KTEŘÍ ŽIJÍ ÚPLNĚ JINÝ ŽIVOT NEŽ MY A PŘESTO JSOU USMĚVAVÍ, ŠŤASTNÍ. PŘI POHLEDU NA JEJICH OBYDLÍ SE MI SEVŘELO SRDCE A VYHRKLY SLZY. NEZAPOMENUTELNÝ CITOVÝ ZÁŽITEK.
VIDĚLI JSME PAGODY, NĚKOLIK BUDHÚ, PLAVBA PO MEKONGU BYLA SUPER. JEDLI JSME GRILOVANÉHO KROKODÝLA, PEČENOU RYBU PŘED NÁMI PŘÍMO VYTAŽENOU Z AKVÁRIA, SPOUSTY MOŘSKÝCH PLODŮ…NO PRVOTŘÍDNÍ GURMÁNSKÝ ZÁŽITEK.
KRÁSU PŘÍRODY NELZE POPSAT. VŠE KRÁSNĚ KVETLO, PLODILO, RÝŽOVÁ POLE SE VE SLUNCI KRÁSNĚ ZELENALA.
NAVŠTÍVILI JSME MUZEUM A ZBYTKY VESNICE MY LAI, KDE SE V ROCE 1968 ODEHRÁLA HROZNÁ TRÁGÉDIE MASAKRU MÍSTNÍHO OBYVATELSTVA. JIRKA NÁM POVYPRÁVĚL JEJÍ PŘÍBĚH… MĚ BĚHAL MRÁZ PO ZÁDECH, CO SI TI LIDÉ MUSELI VYTRPĚT.
VIDĚLI JSME TOHO HODNĚ. ALE VĚŘÍM, ŽE JISTĚ NE VŠE.. TO SE ZA TĚCH 16 DNÍ ANI NEDALO STIHNOUT.
MOC JIRKOVI ZA VŠE DĚKUJEME A VÁM, CO VÁHÁTE HO VŘELE DOPORUČUJI.
MY SE ZA NÍM OPĚT VYPRAVÍME A TENTOKRÁT CHCEME VIDĚT SEVERNÍ ČÁST VIETNAMU
JIRKO, MOOOC DÍKY

 

 

Jarda a Luboš

Vyhradili jsme si pro Vietnam 4 dny. Dnes už víme, že bohužel... Udělali jsme chybu, kterou příští rok napravíme. Ač se jednalo o pouhých pár dní, tak jsme toho stihli velmi mnoho, hrozně moc jsme se dozvěděli a hlavně byla pohoda a velká sranda. Jirko velké díky! Byla to parádní jízda a za rok naviděnou.

Jarda a Luboš

 

 

Petr Havránek s rodinou

Vietnam byla v mém hledáčku již dvakrát. Ale pokaždé se mi do odletu připletly nějaké nepříjemnosti a z cesty sešlo. Tentokrát vše klaplo. Ale poznat celou zemi, znamená strávit ve Vietnamu minimálně měsíc. My jsme měli k dispozici pouhých deset dní a to znamenalo, že jsme si museli vybrat jen část země a tu projet. Volba padla na sever země, území od Hanoje až po hranice s Čínou. Místa s autentickým životem etnik a hornatou krajinou, kterou doposud civilizace a komerce zasáhla jen pramálo. Cíl jsme měli, ale stáli jsme před rozhodnutím, zda jet sami, nebo ve Vietnamu najít nějakého průvodce. Stálo při nás štěstí a po několika e-mailech jsme se domluvili s Jiřím. Klukem, který v zemi žije mnoho let a jak jsme později poznali, zná Vietnam, jako své boty. Celých deset dní nám dělal řidiče, průvodce i společníka. Každý den nás překvapoval něčím novým. Příroda, etnika, gastronomie, pokaždé nově a zábavně. Díky němu jsme mohli nahlédnout do opravdového života etnik, což bylo na celé cestě to nejsilnější.

Petr s rodinou

Trefné postřehy, které Petr sepsal do článku si můžete přečíst zde 

 

havranek

 

Dana, Jirka, Láďa, Petr

Jsme skupina příznivců cestování a horské turistiky. Do Vietnamu jsme se chystali už dříve, ale Covid nám to překazil.

Na základě doporučení našeho kolegy jsme se obrátili na Jirku s přáním poznat hornatou oblast Severního Vietnamu, místní etnika a nevynechat ani vyhlášené lokality, jako je Ha Long nebo Sa Pa. Program jsme nechali na Jirkovi a brzy se ukázalo, že to byla dobrá volba. Poznali jsme to, co bychom při cestě s cestovkou nebo samostatně rozhodně nepoznali. V poklidném tempu jsme navštěvovali turistické a přírodní zajímavosti a nevynechali ani místní etnické rodiny, se kterými je Jirka dlouhé roky v kontaktu. Večer po bohaté večeři, při konzumaci místního piva nebo rýžové pálenky, jsme vyhodnocovali každodenní prožitky.

Putování většinou začíná nebo končí v příjemném Jirkově bydlišti, které pracně vybudoval. Tady mimo rybníku upoutá pozornost botanická zahrada a hlavně seznámení s Jirkovou sympatickou rodinou.

Před cestou jsme měli o Vietnamu určité představy a informace z bedekrů nám je upřesnily. V něčem se naše představy vyplnily, ale v mnoha věcech je život ve Vietnamu jiný a velmi zajímavý. To bychom bez Jirkových životních zkušenosti (a výřečnosti) rozhodně nepoznali. Jsme již v seniorském věku (64-70) a poznali jsme další země Jihovýchodní Asie. Proto můžeme posoudit, jak byla tato cesta, která trvala necelé 3 týdny, pro nás obohacující.

A za to Jirkovi mockrát děkujeme.

 

novolabel

 

Kaplanovi a Zimovi (7 osob).

Upoutaly vás v katalogu fotky Vietnamu? Jeďte s cestovkou. Jestli chcete poznat opravdový Vietnam s jeho nádhernou přírodou, poznat jeho pracovité a pohostinné lidí, pak vyrazte s Jirkou Zajícem. Vezme vás na čajové plantáže, rýžová pole, do krasových jeskyní, vykoupete se ve vodopádech a přírodních tůních obklopenými skalami, projedete se lodí a poznáte odlehlý venkov. Je skvělý řidič a tak se nebudete bát šplhat po klikatých cestičkách do hor.
Kdo si chce vyzkoušet odvahu, může vyjet výtahem na prosklenou lávku. Všude potkáte lidí z různých etnických skupin a možná vás překvapí, že se mezi sebou nerozumí. Budete rádi, že máte s sebou průvodce, který se dorozumí sedmi nářečími. Bude jen na vás, jestli se rozhodnete jet až k čínským hranicím nebo do nejznámější zátoky u moře. Jirka se jako průvodce přizpůsobí vašim přáním. Mezi výlety si můžete u Jirky na zahradě odpočinout v novém domě se dvěma klimatizovanými ložnicemi a vybavenou kuchyní. Vařit ale nebudete, protože Jirkova manželka je skvělá kuchařka a bude vás dvakrát denně rozmazlovat vietnamskou kuchyní. Nebo bude grilovačka ryb, které si můžete sami ulovit v jezeru, kde se budete i rádi koupat. Pokud rádi nakupujete, nenechte si ujít místní tržnice. Hlavně s poznáváním Vietnamu nečekejte až na důchod. Naše děti si užívaly i výlety na skútrech a vnučka má novou kamarádku.
Ještě jednou děkujeme za srdečné přijetí a nezapomenutelné zážitky.

Kaplanovi a Zimovi

 

kaplan

 

Honza.

Nastudovat Vietnam, byl můj pracovní úkol. Už od prvního dne bylo jasné, že se tato služební cesta stane dovolenou která mi změní život. Horská krajina ledabyle zahalená nízkou oblačností, mlžné lesy na nejvyšším pohoří, vodopády a nebo hluboká údolí plná teras, vše nesmazatelně vryto do paměti. Společně s lidmi kteří tu žijí, mají úsměv na tváři a přivádí mě k zamyšlení. Nic z toho bych ale nezažil bez Jirky a jeho rodiny. Tolik legrace, filozofování a dobrodružství co jsme v těch pár dnech spolu prožili, mi do života přineslo víc než vzpomínky. Nejde to předat, musí se to prožít na vlastní kůži! Jirko, děkuju za všechno a ať se daří!
Celou rodinu zdraví Bůďa z Brna

 

honza

 

Dagmar Pinkasová.

Vietnam
Sedím u počítače nemocná, nemám COVID-19, ale obyčejnou angínu, popíjím zelený horský čaj, který jsem si koupila ve Vietnamu na doporučení Jirky v horách. Je to ten nejlahodnější a nejvoňavější čaj, který jsem kdy ochutnala a tak mě napadá něco Jirkovi napsat do recenzí z cest. V dnešní době světové pandemie COVID 19 mě o to více hřejí vzpomínky na naši cestu po severním Vietnamu okolo hranic s Čínou. Nikdo dnes neví, jaký dopad dnešní situace bude mít na cestování.
Naše cesta proběhla na začátku listopadu 2018 ve třech lidech plus Jirka. Mým prvotním záměrem bylo vidět vietnamské přímořské oblasti, vykoupat se, užít si pláž, trochu krásných hor, poznat místní život. Přesně tak, jak to obvykle děláme v Thajsku. Po objevení Jirkova webu, jsem měla jasno. Jestli do Vietnamu, tak s ním. Trochu jsme zaspali termíny, tak jsme se nakonec dohodli na listopad, kdy není moc vhodná doba na severní část vietnamského moře. Místo moře jsme procestovali celý horský sever a poznali život místních kmenů tak zblízka, jak jen to šlo. Neustálé Jirkovo pobízení…. tak běžte dovnitř, vyfoťte si je …v nás zpočátku vzbuzoval pocit nevhodnosti našeho chování, ale záhy jsme zjistili, že obyvatelé se rádi fotí a nevadí jim to. Abych vyprávění zkrátila (ono se to totiž ani vyprávět nedá, musí se to prožít!), Vietnam jsme asi moc nepoznali, protože život severního Vietnamu je hodně odlišný v tom, že tam žijí horské kmeny, které asi geneticky a se životem ve zbytku Vietnamu nemají příliš mnoho společného (tedy mají mobily, mopedy a televizi), přesto zážitků jsme měli plno a Vietnam se k nám dostal z Jirkovýho vyprávění. A já musím říct „Klobouk dolů před takovouto civilizací, měli bychom se od nich učit“. Nechci hodnotit průběh jednotlivých dní a tak jen několik bodů, které utkvěly v paměti: tedy ty silné emoční zážitky
+Skvělé Jirkovo řidičské umění a schopnost vyjet kdekoli cokoli (i bez posilovače řízení)
+Nejsilnějším zážitkem byla návštěva školy v horách, kterou Jirka podporuje např. teplým oblečením. Na takové momenty se nezapomíná.
(zde prosím Jirku o vložení fotky)
+Koupání ve vodopádu
+Vidět půdní sesuvy na vlastní oči a jak se s tím lidé vypořádávají, to nelze si o tom udělat obrázek jen z doslechu či nějakých fotografií.
+Domy místních obyvatel se škvírami mezi prkny a představit si, že tam také sněží a je mráz. Jejich schopnost obdělávat půdu vysoko v horách a každý den šplhat kvůli tomu do kopců.
+Jídlo na ulici, zejména ranní polévky, rýžové bagety
+ Pojídání žabích stehýnek v restauraci s Jirkovou rodinou.
+ Mohla jsem si dovézt domů dvě vázy z keramických dílen poblíž Hanoje
Otázky na závěr:
Jestli bych se ještě jednou do Vietnamu chtěla vrátit? Ano a opět s Jirkou Zajícem.
Jestli mám nějaké připomínky? Asi bych o trochu více chtěla zapojit nohy a tělo do toho poznávání, a snížit množství najetých kilometrů.
Pokud se stane něco zlého s naší zhýčkanou civilizací, oni přežijí.

 

 

Šárka a Roman Manclovi.

Putování středním a jižním Vietnamem.

O tom , že bychom se rádi podívali do Vietnamu , jsme již nějaký čas uvažovali. Když se pak ozvali přátelé , jestli pojedeme s nimi, bylo rozhodnuto. Samozřejmě jsme hledali někoho , kdo by nás zasvětil do života místních lidí a ukázal nám nějaká turisticky méně navštěvovaná místa .Pročetl jsem pár tipů na Facebooku a pak poslali Kamil s Romanou tip na Jirku Zajíce a jeho Vietnam Travel. A bylo vyřešeno!

Musím říci, že podle nás s manželkou , to bylo nejlepší rozhodnutí , které jsme mohli udělat. Na letišti v Da Nangu na nás čekal chlap, který ví o Vietnamu prakticky vše. Zná perfektně jazyk i různá nářečí ,vyzná se v místních poměrech a o přírodě ví tolik, že by to mohl učit. S Jirkou jsme prožili neuvěřitelných 15 dní , na které nikdy nezapomeneme. Dostali jsme se na místa, kam se sám turista nemá šanci dostat ,poseděli jsme u jednoho stolu s místními etniky, oslavili narozeniny a dokonce jsme se na chvíli stali součástí svatby.

Snažili jsme se i držet krok v konzumací místní vodky a myslím , že nám to šlo dobře?.Zažili jsme také některá neplánovaná dobrodružství(Jirka bude vědět) a vůbec celých 15 dní bylo tak nabitých zážitky, že si to ještě pár dní po návratu srovnáváme v hlavách. Jednu věc víme jistě: do Vietnamu se určitě ještě chceme vrátit a na 100% se opět domluvíme s Jirkou Zajícem ,doufám, že mohu říci kamarádem ,který žije ve Vietnamu!

Jirko ,ještě jednou díky za vše a snad se brzy uvidíme!!

Roman a Šárka

 

 

 

Monika Dvořáková a Karel Křipač.

Když jsem vyjel na svoje první putování po Vietnamu s Jirkou Zajícem,
tak jsem měl otevřenou hubu a oči jak tenisáky.
Procestoval jsem po celém světě mnoho destinací,
ale nikdy by mě nenapadlo, že mi bude líto na pár vteřin zavřít oči, protože
v každé vteřině by mě mohlo něco zajímavého uniknout.
Tato cesta ve mně zanechala ty nejhlubší zážitky na celý život.
Díky Jirko!!
Karel,Monika z Brna

 

Dvorakova 

 

Jan Michálek s rodinou.

Vzpomínka na Vietnam
Při každé cestě do neznámých zemí je člověk pln nadšení, mnoha očekávání ale také určité nejistoty. Jen málo zemí navíc může nabídnout tolik kontrastů jako právě Vietnam. My jsme s Jirkou během pár dní poznali vše co jsme od Vietnamu čekali i nečekali. Vydali jsme na sever do míst, u kterých jsme někdy pochybovali, zda jsou vůbec na mapě. Konfrontace s místní ryzí vietnamskou kulturou byla bezpochyby nejsilnějším zážitkem. Z Vietnamu nám toho Jirka nabídl takové množství, že jsme to ještě dlouho zpracovávali. To vše nás ujistilo v tom, že to určitě nebyla naše poslední návštěva této země mnoha zajímavých tváří. Honza Michálek

 

 

Pavla, Tomáš, Adam a Štěpán Holomoučtí

Milý Jirko,
4x díky za fantastickou cestu severním Vietnamem. Tři týdny nádherných zážitků, výborného jídla, bezpečného putování (kdo jiný zná úplně každou cestu i necestu ve Vietnamu...). Nahlédli jsme do života vietnamských rodin i etnik, popíjeli s nimi čaj i vodku, zazpívali si s nimi karaoke a bylo nám se všemi příjemně pro jejich vřelost. Zkusili si práci na rýžových polích (tedy někteří z nás...), koupali se na nevšedních místech, viděli rozmanitou přírodu, pestrobarevné trhy i profláknutá turistická místa.. Ty jsi byl celou cestu skvělý společník a tvými hláškami se skvěle bavíme do dnes. Rádi bychom s tebou poznali i další části této krásné země.
Určitě se ozveme!

 

 

Katka a Jirka Donátovi, Radka a Martin Tučkovi

Letošní dovolenou jsme pojali ne tradičním způsobem, valením se na pláži, ale zvolili jsme poznávací toulavou cestu po severním Vietnamu. A k tomu jsme oslovili Jirku Zajíce, který je s Vietnamem sžitý a dokáže Vám o něm vyprávět a vzít na opravdu krásná místa.

Strávili jsme spolu 16 dní na cestách v jeho Toyotce, která je nezničitelná. I když nás po cestě potkalo pár technických závad (což se na takové cestě může stát), tak se s tím Jirka bravurně vypořádal. Toyotka v rukách Jirky, na cestách necestách, vyšlapovala jak hodinky.

Projížděli jsme nádhernou krajinou kuželovitých stále zelených hor, mezi kterými byla políčka s rýží, zeleninou, kukuřicí a mezi tím se pásli buvoli, krávy, koně a malí vietnamští zemědělci obhospodařovali svá políčka.
Jirka nás seznámil se spoustou krásných, milých a usměvavých lidí. Ukázal nám, jak žijí, jak pracují, jakou mají kulturu. Vzal nás na místa, která při svém toulání objevil a chtěl se s námi o ně podělit, za to mu moc děkujeme. Díky jeho jazykovým znalostem, jsme propluli naší cestou bez problémů, vždy nám vše domluvil a i s policií řádně vše vyřešil.

Takže na závěr musíme říci, že to byla úžasná dovolená plná humoru a krásných zážitků. Za to děkujeme hlavně Jirkovi a jeho Vietnam Travel.

Katka a Jirka Donátovi + Radka a Martin Tučkovi

 

 

Miroslav Bilčák, Ivana Černá, Jiří a Hana Houfovi

Zdravím Jirku do Vietnamu,
to jsem já, co jsi na moje narozeniny 9/10 zajistil tu parádní babí skupinu, která mě totálně dojala.
Bylo to fantastický. Zážitek úplně super. A celá expedice, díky Tobě, neměla chybu.
Kdyby ta jejich vodka měla lepší chuť a trochu grády, tak bych jí vypil stejně tolik jako Ty.
Ale myslím, že jsem se ke konci polepšil.
Slíbil jsem malý příspěvek.
Poslal jsem Ti dnes na účet 100 USD

 

Foto je šílené, protože se jedná screenshot z videa natáčené mobilem...

 

Martin Tuček

Tato dovolená byla jedno velké dobrodružství. S kamarády jsme vyrazili za poznáváním severního Vietnamu. Svěřili jsme se do péče Jirky Zajíce, který ve Vietnamu žije již několik let a zná kdejaké nádherné místečko tady.To, co jsme zažili s ním bychom určitě s žádnou cestovkou nepoznali a za to mu moc děkujeme. Užili jsme si strašně moc legrace, poznali spoustu milých lidiček, viděli tolik krásy, až se nám tajil dech.To se prostě musí vidět na vlastní oči.

 

 

 

Šárka a Ivan Vanke

Cesta severním Vietnamem

Když nám loni Jirka v Saigonu vyprávěl, že severní Vietnam je úžasný, tak je opravdu mimořádný.

Putovali jsme z Hanoje k čínským hranicím, a to co jsme na severu viděli je opravdu těžko popsatelné.

To čeho jsou lidé schopni svou každodenní pracovitostí dosáhnout a denně bojovat o přežití v tak těžkých podmínkách (to jsme tady nebyli v zimním období) je neuvěřitelné. Narodili jsme se, abychom přežili – tak to tady platí na 100%.

Doporučil bych evropským politikům se seznámit s tímto prostředím a snad by pochopili, že život není o nesmyslech …

Nebudu tady konkrétně vyjmenovávat, kde jsme byli a co jsme viděli, ale každý den byl jiný, poučný se spoustou zážitků.

Severní Vietnam je plný unikátních přírodních krás, nádherných scenérií (fotografův ráj), barevný, různorodý a velmi zajímavý se svým specifickým způsobem žití i hospodaření…

Prostě nádhera, skončilo naše velké dobrodružství, které jsme si s Jirkou moc užili. Budeme vzpomínat!

Ivan a Šárka

 

 

 

Kiti, Klari a Fanda Staudovi

Cesta po Vietnamu nás již dlouho lákala, a tak jsme se rozhodli svěřit do rukou a režie Jirky Zajíce. Bylo to nejlepší rozhodnutí, jelikož jako turisté bychom si nemohli půjčit auto, o komunilaci s místními nemluvě. Jirka znal každou zatáčku na každé silnici, snad všechny obyvatele horských vesniček a vždy vše bez problému domluvil a vyresil. Věděl si rady v každé situaci a nic neponechal náhodě, vždy věděl, kde se bude dát vykoupat pod vodopády a kde si zase dát místní speciality. Nelze opomenout ani jeho řidičské schopnosti, kdy při zhruba 3000 kilometrech nasi cesty po Vietnamu zvládal vše od sesuvů půdy na cestě, pres ostré horské serpentiny po domluvu s mistnimi policisty. Tímto bychom mu chtěli poděkovat za nezapomenutelnou dobrodružnou cestu po severním Vietnamu a těšíme se na tu další po zbytku země!

Kiti, Klari a Fanda

 

Možná to může vypadat že jsme jenom odpočívali, ale opak byl pravdou... Bohužel jinou fotku kde jsou všichni tři nemám. :)

 

 

Marián, Jaro a Henika

Cesta do Vietnamu bol jeden z mojich životných snov, ktorý sa mi splnil. Popravde tento výlet s Tebou, Jirko, bol vysoko nad moje očakávania. Jirko je profesionál vo svojej práci a navyše správny a pohodový chlap. Preto každému, kto chce vidieť Vietnam zblízka, Jirku odporúčame.

 

 

 

Vratislav Dědek, Milan Bureš, Jiří Kovář

Pokud někam jedu podruhé, někteří z nás pošesté, pak to je projev zájmu, vášně pro danou oblast, pro poznání života tamních lidi, jejich kultury, zvyku, jídelníčku. Poznání přírody, zvířat, rostlin a všeho co se v daném území nachází.
Naše tříčlenná výprava se vrací již podruhé během dvou let z návštěvy Vietnamu. Právě sedíme v letadle z Hanoje do Moskvy a dále do Prahy. Všechny zážitky jsou čerstvé, jsme plní toho co jsme viděli, slyšeli a během minulých 14 dni ve středním a částečně severním Vietnamu zažili. Bylo toho hodně. Při minule návštěvě jsme vnímali život etnických skupin na severu Vietnamu s jejich úžasnými kroji, každodenní práci na polích, terasách s ryzí nebo při obhospodařování políček s kukuřici. Vnímali jsme jejich nelehký, přesto v mnoha aspektech klidný a vyrovnaný, možná šťastný život. Letošní návštěva nás zavedla jižně od Hanoje, do oblasti subtropů a tropu, až po město Hoi An. Projeli jsme bezpečně horskými úseky v džungli, viděli volně žijící opice... Měli štěstí potkat i zástupce hadů, spoustu motýlů, viděli vodní toky, vodopády. Nesmírné množství rostlin, mnohé z nich se snažím bez valného úspěchu pěstovat doma v obýváku, jak zde volné bujně rostou. Navštívili jsme oblasti a památky o nichž jsme četli v průvodcích, ale také místa, kam se běžně člověk nedostane, např. do soukromých modlitebních jeskyni jeptišek atd.. Nejjižnější navštívenou oblasti byla císařské město Hue, staré přístavní město Hoi An a velice moderní a dynamicky se rozvíjející město Da Nang. Tato přímořská oblast se všemi krásami, rybářskými vesnicemi, jídelníčkem z moře a možnosti se vykoupat v moři počátkem prosince nás nadchla. Někteří z nás odjíždějí ze zdejší oblasti i s novým oblečením. Zdejší krejčí zde přes noc “spíchli” elegantní košile na míru za velice příznivou cenu z krásných a kvalitních látek.
My všichni tři / “ účastníci zájezdu” / jsme již vice jak středního věku. Proto by si nikdo z nás netroufal příliš riskovat. Po celou dobu se o nás staral člověk, který zde žije, pracuje, naučil se vietnamsky i s jejich mnoha dialekty a založil rodinu ve Vietnamu. Díky němu jsme viděli, poznali a slyšeli mnohé. Díky němu jsme se v zemi, která je “ na hony” vzdálena, nejen zeměpisně, té naší republice cítili bezpečně. Ve Vietnamu se není snadné domluvit / ani angličtina či francouzština nepomohou/, není snadné zavolat pomoc, není sít zdravotnických pracovišť jako u nás se záchrankami, a další. Výčet by byl dlouhý.
Teď budu psát za sebe, ale myslím že vyjadřují názor všech nás tři. Doufám, že se do Vietnamu zase po určitém čase vrátíme, že budeme pokračovat v úžasném objevování krás teto země, jejich obyvatel. Chtěl bych moc poděkovat našemu průvodci Jirkovi / panu Jiřímu Zajícovi / a popřát jemu a jeho rodině hodně zdraví a do dalších let mnoho spokojených klientů, tak jako jsem opakovaně my. Jirko, děkujeme a těšíme se na viděnou.
Vratislav Dědek , Milan Bureš, Jiří Kovář

 

vrata

 

 

Dan Trampler

Zdar Jirko,
nebudu se mnoho rozepisovat, poněvadž přílišná chvála jednak může demotivovat a vést k sebeuspokojení a jednak lze v záplavě slov ztratit to podstatné, totiž že se mi s tebou opět cestovalo náramně dobře. V horách jsme spolu poprvé fotili před dvěma lety a již tehdy jsem věděl, že se vrátím a znovu tvých služeb využiji. Nejraději cestuji sám, ale tehdy jsem udělal výjimku a "riskl cestovku". Musím říci, že to bylo velmi šťastné rozhodnutí a společné putování mne nadchlo. A vidíš... již máme za sebou další trip.

Nejvíce oceňuji tvé znalosti jazyka a místního prostředí. Pouze díky tvému zápalu pro nepoznané jsem se dostal na místa, která bych sám nikdy nenavštívil, protože bych o nich nevěděl nebo se tam bez tvých výborných průvodcovských služeb a řidičských dovedností nikdy nedostal. A pouze díky tvým vazbám na domorodé obyvatele jsem mohl navštívit etnické menšiny a poznat jejich život, bez tebe by mi dveře jejich chýší zůstaly zavřeny (pokud bych k nim vůbec dorazil). A když se k tomu přidá tvé kamarádství a snaha reagovat na jakýkoli bláznivý nápad a vyhovět jakémukoli rozmaru, dělá to z tebe skvělého společníka a kumpána do nepohody.

No vidíš, nechtěl jsem se rozepisovat a jak to dopadlo ;-) Tak kamaráde, zase někdy příště... Dan

 

dan

 

 

Štěpán Hendrych

TŘI CHLAPI V Landcruiseru:

Po naší zářiové cestě po severním Vietnamu bych si dovolil pozměnit slova klasika: Vidět Vietnam a zemřít.
Naplnilo se mé očekávání s báječnou hromadou zážitků a kupou nádherných fotek. Dokonce některá má
očekávání byla překonána. Konec léta, tedy už bez úporných každodenních monzunů, s přijatelnými, zejména
horskými teplotami. Co víc si přát…
Nevím, jak to mají Vietnamci s DPH, každopádně naší největší přidanou hodnotou byly komplexní služby
„delegáta“ J Jirky. Tento chlapík bravurně naplánovat trasy, zajistil VŠE potřebné a co bylo našimi rozmary
pozměněno, ihned operativně řešil. Jeho každodenní přítomnost nám dodávala jistotu, že se po třech
týdnech cestování v pořádku vrátíme do Česka, což se také stalo. Tak tedy: Díky Vietname, a hlavně, díky Jirko,
za nezapomenutelnou dovolenou v exotických krajích. ROZHODNĚ to stálo za to!

Ahoj, Štěpán (svého času Viki)

 

stepan

 

 

Petra a Jan - Valašsko

V květnu jsme navštívili Vietnam, průvodce nám dělal Jirka Zajíc. Byla to naše druhá cesta do Vietnamu asi po 4letech. Při předešlé cestě jsme projeli Vietnam ze severu dolů na jih s jiným průvodcem .... kdo ve Vietnamu byl, tak si dovede představit, že za ty 3 týdny co jsme tu tehdy strávili se dá ze shora dolů opravdu jen přeletět letem světem, nikoli to řádně procestovat.  Už tehdy nás ale severní část Vietnamu a etnické menšiny,které tuto zemi obývají tak dostala, že jsme do této části země chtěli znovu a tentokrát jsme si vybrali pro náš doprovod Jirku. Když jsme s ním domlouvali přibližnou trasu, trvali jsme na tom, že nechceme znovu do míst která jsme navštívili minule,ale vybrat jiné oblasti na severu ... poslala jsem Jirkovi seznam kde jsme už byli, a už tehdy mu bylo jasné že jsme sice severem projeli,ale vpodstatě nic neviděli... dostali jsme se tak znovu i do míst,která jsme navštívili v minulosti,ale až teď můžeme říct, že jsme skutečně někde byli, něco viděli, zažili a hlavně se toho spoustu dozvěděli, což nám při minulé cestě chybělo... Jirka je natolik sžitý s místním prostředím a lidmi, že dokáže celé dny mluvit a vyprávět o životě zdejších lidí, o zdejší fauně, floře, žádné téma pro něj není tabu, a vždy dokáže na vše odpovědět, reagovat... pokud necestujete s někým kdo v tomto prostředí žije, jste bez šance se dozvědět fakta o životě horalů... často jsme byli doslova šokováni některými informacemi - např. tím jak strašně mladé dívky zde rodí děti, vpodpstatě v našich podmínkách by se dalo říct že děti rodí děti... ale jejich svět je tak strašně odlišný od toho našeho... a my jsme si to v hlavách dokázali srovnat až po delší době, že srovnáváme nesrovnatelné.... a těch věcí a informací byla taková spousta, že hlava to zpracovávala všechno ještě hodně dlouho po našem návratu domů... teď když se díváme na fotky, videa, zpětně se nám vybavují všechny zážitky a příběhy, kterých bylo denně nepočítaně - návštěvy místních lidí v jejich chatrčích, jejich pohostinnost - toto bychom bez Jirky stěží zažili, umí s místními komunikovat v jejich jazycích a zbavit je strachu z nás "neznámých" , viděli jsme místní trhy, které pro nás byly tak exotické,barevné,až se tomu nechtělo věřit že to není jenom jako... doteď si vybavuju ten pocit když jsme se ocitli v dešti a bahně na malém trhu na vietnamsko čínské hranici - ti lidé byli zase tak jiní než co jsme do té doby viděli, bylo to tak nádherné, pohádkové....k tomu ty kulisy tvořené vysokými horami..... avšak na druhou stranu právě my jsme museli působit jako exoti na místní lidi, byla to velmi často místa bez jakýchkoli turistů, měli jsme to štěstí že jsme takto mohli vidět autentický život lidí, kteří se nám nesnažili nic za každou cenu prodat, vytřískat z nás peníze, děti šťastné za každý bonbon, nafukovaci balonek...  nádherná příroda nedotčená moderní civilizací...  děkujeme Jirkovi, že nám to umožnil zažít, že jsme mohli být na malou chvíli součástí nekomerčního života tam vysoko v horách... děkujeme,že se o nás postaral od začátku do konce, protože tady v těch končinách bychom nepřežili sami snad ani den...  a budeme se těšit, že se zase ve Vietnamu uvidíme. Petra a Jan - Valašsko

 

ptackova

 

 

Xenie a Palino Bodorik

Letos jsme s manželem opět přiletěli za Jirkou. Příslib dobrodružství a něčeho vyjímečného byl, za dobu tří týdnů, které jsme s ním už podruhé strávili, SPLNĚN na milión procent. Tentokrát jsme si zvolili sever a etnika. Byl to nářez!! Začali jsme velice pozvolně u něj doma, kde nám jeho krásná žena uvařila místní specialitu. Pokračovali jsme vietnamskou svatbou, při které bylo nesmírně moc legrace (svatební písničku AAALIIIBAAABÁÁÁÁ znají už všichni naši přátelé v Čechách smíích). A na naše hostitele - neskutečně perfektní lidi, které bychom nikdy nepoznali do srmti nezapomeneme. Vietnamsky: "Na zdraví" máme zažrané i v DNA. ? Potom jsme to vzali přes různé etnické chýše a všelijaké velmi zajímavé lidi. Střídala se nádherná krajina, vodopády, džungle, různé etnické pálenky, jídla, oblečení, zvyky.... Někdy nám srdce svíralo nad osudy těch, co jsme potkali, někdy nám srdce svíralo nad životem v naší civilizaci.... A trh entnik - přátelé, myslím, že si etnika myslí, že je navštívil blonďatý bílý blázen. Ani dýchat jsem vzrušením nemohla a lítala mezi nimi s foťákem jak šílená. Manžel mě od té doby přezdívá: "Paparazi etnik".? Čistotu etnických lidí jsme poznali až v Sapě, městě turistů. Byl to ŠOK. Celou cestu před Sapou jsme totiž projížděli v horách, ve výškách 2000 -2500 m.n.m, potkávali lidi, při kterých vždy musel vystoupit Jiří, oslovit je (jejich jazykem - NESKUTEČNÉ!! Ani samotní Vietnamci neovládají tolik nářečí, jako on!!) oslovil je, pokecal, lidé získali důvěru, my se pooomaličkuuu přiblížili a mohli poznat to, co se normálním turistům z cestovek ani nesnilo. Navštívili jsme chýše, chatky, domky... Pochopili jsme, že se nás bojí i buvoli. V Sapě jsme naopak před etnikami prchali. Kouzlo čistého tam nebylo ani náhodou. Jiří nám plnil přání, takže jsme se dostali i do vesnice, kde se konala bylinková koupel tajných bylin. A světe div se, do vesnice se turista dostal za poplatek!!!! Chudáci turisti. To my měli úplný zázrak s Jirkou. A jaký zázrak, to nám docvaklo až ke konci naší dovolené. Tak cca 80 km od Hanoje je totiž muzeum etnik, kde jsou vystaveny chýše, figuríny, nádobí atakdále lidí různých etnik. A to byl další šok. Vždy jsem si myslela, že muzea jsou pro zaniklé nebo mrtvé, a ne pro lidi,  kteří ještě žijí. Před pár dny jsme s nimi pili a hodovali v chýších, a ty jsou tady vystaveny jako unikát!! Docvaklo nám, že díky Jirkovi jsme viděli něco, o čem se nesní ani samotným vietnamcům. Anebo výlet lodičkou v Halong bay...s jeho vietnamskou známou... kde jsem pak ležela chvíli schovaná a přitisknutá ke dnu loďky, protože proplouvali kolem nás policisté a naše činnost je tam zakázaná.  Což dodalo našim dobrodružným srdcím super adrenalinový nádech... Jirka je prostě neuvěřitelně obdivuhodný muž, který má velké srdce. Díky jeho srdci ho spoustu lidí z etnik zná. Pomáhá jim dovozem teplého oblečení, pomáhá jim doplnit vzdělání a tím zvyšuje jejich šanci na lepší život. Protože my jsme tam byli v jejich podmínkách 14 dní a silně jsme vnímali, jak moc jsme rozmazlení....

A co dál? To nevíme. Protože i když zase přiletíme za Jiřím příští rok, tak se ho nikdy moc neptáme. Necháváme program na něm. My jsme malí páni ve Vietnamu, a bylo by nám to k ničemu, protože si nepamatujeme ani názvy vesnic a měst, kterými projíždíme. A tak příští rok nás čeká krásná dobrodružná neznámá, protože cesty s Jiřím jsou návykové...

 

pilikova

 

 

Ivan Vanke a spol.

Chtít iniciativu, co na psát o cestování po jižním Vietnamu s Jirkou po ostatních, je blbost.
To jen na úvod...
Musím otevřeně přiznat, že naše dosavadní exotické dovolené (Thajsko, Filípíny, Malajsie) nebyly nikdy tak naplněné zážitky jak s Jirkou.
Je znalý specifického prostředí, jazykově a komunikačně mimořádně vybavený. Vždy jsme s ním měli pocit, že jsme součástí vietnamského prostředí a ne jen "turisté".
Na každý den nám Jirka naplánovat program plný zážitků a vrcholem byla neplánovaná návštěva svatby u kambodžských hranic, která byla mimořádným zážitkem, na který nikdy nezapomeneme.
Jirka je starostlivý, spolehlivý, kamarádský, společenský, také galantní a hodně akční člověk. Rozhodně se s ním nebudete nudit. Je schopný řešit krizovky a poradit si s nastalou situací.
To, že má rád a zná vietnamskou přírodu (specifické biotopy, druhové rozmanitosti,...), je jen třešničkou na dortu.
Vřele cestování po Vietnamu s Jirkou doporučuji. Je to pohoda s mimořádnými zážitky.

Za celou šestičlennou partičku ze severu Čech Ivan Vanke.

 

vanke

 

 

Markéta a Milan z Brna

Zdravíme všechny cestovatelské nadšence!
Je to několik týdnů, co jsme se vrátili z dovolené ve Vietnamu. V červenci tohoto roku tam vznikl příběh plný zážitků a kamarádství z kterého čerpáme ještě dnes a nyní se o něj podělíme. Každý rok se snažíme poznat něco nového. Letos padla volba na Vietnam, protože je poslední dobou cestovatelsky populární a hlavně má nádhernou přírodu. Dovolenou jsme měli naplánovanou celkem na 3 týdny.
První týden jsme absolvovali na vlastní pěst, přes letenky až po ubytování. Poznávaní města probíhalo s průvodcem v ruce a jednodenní výlety probíhaly se skupinou dalších turistů.
Druhý týden byl pro nás úplně něco jiného. Při plánovaní Vietnamu jsme dostali tip od našeho známého na Jirky. Ihned jsme se spolu zkontaktovali a vše naplánovali. Zde musíme ocenit bezvadnou komunikaci, která fungovala bezprostředně a ve výsledku na čem jsme se domluvily, to platilo. Co ale následovalo, jsme si dopředu moc neuměly představit.
Jirka si nás na čas vyzvednul přímo na hotelu a cesta mohla začít! První osobní kontakt s Jirkou znamenal, že nadcházející vývoj bude úplně něco jiného něž dosavadní působení ve Vietnamu. A to i díky doposud zkresleným informacím a představám. Vyrazili jsme tedy podle předem domluvené trasy. Na sever! Cesta probíhala bezproblémově a to hlavně díky tomu, že Jirka je velký profesionál. Ubytování bylo zajištěno, auto bylo i po šílených cestách a několika šrámech vždy druhý den ráno připravené. Dlouhé cesty nám krátil nespočtem odborných a zajímavých výkladů ze zvířecí a rostlinné říše. Co ale na tom všem pro nás mělo největší přidanou hodnotu bylo to, že jsme mohli do hloubky poznat danou zemi, její fungování, zvyky, každodenní život lidí. Byli jsme toho součástí! Bydleli jsme s místními lidmi, večeřeli jsme s nimi, zprostředkovaně si povídali. Chce se mi jen říct, že je to tak odlišný svět a jsme moc rádi, že se nám vlastně vyplnila přesná touha, kterou jsme na začátku měli.
A přesně takto by to mělo být! Několikrát jsme si ověřily, že i po tolika letech Jirka funguje s obrovským zápalem a láskou pro poznání a tím přirozeně podává nadstandardní služby. A dost možná proto se nám navíc i během tak krátké doby podařilo vidět i to, s čím jsme nepočítali. Během jednoho týdne jsme projeli severní Vietnam od východu na západ i s návštěvou Sapy!
Poslední týden jsme trávily v resortu na ostrově Phu Quoc. I zde jsme využily od Jirky několik tipu na pěkná místa a praktické rady třeba při zapůjčení skútrů:)
Sečteno, podtrženo, týden strávený s Jirkou byl k nezaplacení!

Milan a Markéta z Brna 

 

tesarova

 

 

Roman, Jana a David Liškovi

Letos v červenci jsme v průběhu 3 týdnů procestovali já, má žena a náš 13 -ti letý syn, část severního Vietnamu. S naším průvodcem, řidičem, kuchařem, překladatelem, nevyčerpatelnou zásobárnou informací a dnes si troufáme říci i kamarádem Jirkou Zajícem. I přes to, že jsme po světě už lecos procestovali, to co nám Jirka ukázal předčilo naše očekávání. Po několika emailech a jednom telefonátu, kdy jsme jen letmo nastínili naši představu o tom, co chceme vidět a poznat, jsme toho viděli, poznali a zažili tolik, že jsme to ještě nestačili ani "zpracovat ". Navštívili jsme v horách několikero etnických menšin místních obyvatel. dostali se do tak blízkého kontaktu, že jsme byli pozváni k jejich společnému stolu, ačkoli jsme přijeli neohlášeni.
Viděli jsme tolik krásných míst, že až oči přecházeli. Zažili i veliká dobrodružství při nesčetných sesuvech silnic, překážkách, které nám místní příroda kladla snad všude, a v neposlední řadě okamžik, kdy Jirka bez nadsázky svou duchapřítomností zachránil život našemu synovi, když byl překvapen kobrou cca 120 cm dlouhou.
Měli jsme možnost seznámit se se skvělými, a pracovitými lidmi, vidět neuvěřitelnou bídu a pochopit, že i tak mohou být lidé spokojeni a šťastny.
Děkujeme za krásně prožité tři týdny, které v nás zůstanou, a už dnes víme, že za Jirkou a do země veliké tak, že ani 3 měsíce nestačí na její poznání, se určitě vrátíme.

Roman, Jana a David Liškovi

 

Liska

 

 

Jaroslav, Jana, Jarda a Ema Rezkovi - video z tripu.

Vietnam byla naše první větší poznávací dovolená s dětmi (5 a 7 let) v zahraničí. Na Jirku jsme dostali tip od známého, který s ním již křižoval Vietnam dvakrát. Realita byla zajímavá, Jirka nás tvrdě a rychle odnaučil používat předpovědi počasí na telefonu, s kterýma jsme mu komplikovali plánování cest. Předpověď na AccuWeather prostě nefunguje, za každým kopcem bylo jiné počasí. Při přejezdech nám otevřeně až někdy drsně popisoval realitu života severního Vietnamu. Tolik informací si nenačtete a žádná CK vám ji nenaservíruje. Jirka mnohokrát prokázal, že pod slupkou tvrdého chlapa má i hravou duši, např. při koupání s dětmi ve vodopádu, skákání z jedné rýžové kaskády do druhé či při objevování jeskyň, kde jsme byli sami. Nezapomenutelné byly večere s Jirkovou rodinou, grilování na jezere Ba Be, mnohé návštěvy v rodinách prostých Vietnamců a horských etnik, včetně jedné neplánované účasti na narozeninách horala.
Druhou část dovolené jsme již trávili sami na jihu, přesto její organizaci (letenky, ubytování a výlety) jsme zajišťovali přes Jirku a jeho rodinu. První dny na jihu se děti neustále ptali po Jirkovi a i nám dospělým, jeho deštník bezpečí a klidu chyběl.
Do Vietnamu se určitě chceme vrátit a Jirkovi se přihlásíme po indiánsku.. Tady ta co pije petrolej a Ten co.... v autě, Jirka určitě bude vědět.. Krása a děkujeme. Rezkovi ze Zlatníku

 

Rezkovi

 

 

Xenie a Palino Bodorik

Od 5.1.2017 do 26:1:2017 jsme s manželem strávili ve Vietnamu PERFEKTNÍ, DOKONALÉ, KRÁSNÉ, BOŽSKÉ dny!!!! A naprosto si uvědomujeme, že bez průvodce Jiřího Zajíce bychom prožili dost slabé ,,kafe".

Díky němu jsme se mohli podívat tam, kam se normální ,,bílý" prostě nedostane. Nejen, že se nedomluví, ale také by prostě velmi rychle skončil. To co nabízí cestovní kanceláře je také velmi předražené a rozkouskované. S Jiřím jsme měli prostě všechno.

Jen namátkou: zažili jsme moře, vodopády, Mekong, ostrov, pevninu, džungli, 3 druhy pouště - bílou, žlutou, červenou, krmení opiček - a krokodýlů, dělali si pikniky na místech, kde by nás to ani nenapadlo (kávová plantáž, poušť), projeli jsme něco kolem 3000 km, každou noc jsme spali někde jinde a viděli a dozvěděli jsme se o životě ve Vietnamu více, než z netu nebo různých diskuzí. Jiří je člověk, který je velice zodpovědný a postará se o všechno. Během naší dovolené jsme několikrát byli překvapeni, jak nám naslouchá a poté, aniž bychom mu něco sami říkali, nás překvapil něčím suprovním. Den co den pro nás byl překvapením, úplně jsme se mu ,,oddali" a nechali se vést. Mnohdy nastala těžká situace, ale to co dokáže Jiří se svým autem, ( které je spíše tankem, než autem :-) ) , to nám kolikrát ani rozum nebral!!!!! Ty setiny milimentru při couvání z provazového mostu..... zapadnutí do písku v poušti.... bláto... cesty v džungli... prostě smekáme před Jiřím.

Opravdu, díky němu máme na všechno krásné vzpomínky. Pro příklad uvedu třeba krmení opiček. Jasně, že všude jsou cedule, pozor na věci!! Ale tak nějak si to člověk neuvědomí, hodí za hlavu... a Jiří přísně dbal na to, abychom toto nechali v autě, toto schovali pod tričko. Člověk neznalý si řekne: hnidopich jeden!! :-) A pak jdete na místo činu, na hlavě vám přistane opice, Jiří vás zklidní, vy se zklidníte, oddáte se opičce a užíváte si. Realita ostatních turistů bez Jiřího? Jekoty, pískoty, prchání, nadávání, pláč, chytání opic na stromech ( zaměstnanci, ne turisti), a to vše jen proto, že podcenili situaci. A opičky šup!! Brýle z očí skončili na palmě. Atakdále.

Jiří nás okouzlil, získal si nás, ty naše smíchy, až jsme slzeli, břicho bolelo... Prostě. DOPORUČUJUUUUUU!!! A příští rok v dubnu letíme opět. A kam? No JASNĚ ŽE ZA JIŘÍÍÍKEEEM!!!!!

 

pilik

 

 

Libor Duchtík

,,, jak klasik praví, jen krátká návštěva potěší, kdy takto proběhlo moje sedmidenní putování severním Vietnamem,únorové chladnější počasí sice nepřineslo sluncových dnů, zato zůstávalo dosti času na povídání, a s Jiřím čas ubíhá zajímavě, neboť oplývá řadou osobních prožitků, kdy žádné téma nezůstává nezodpovězeným,jen jakoby mimochodem přitom mysl cestou vnímá venkovské momentky ... kupříkladu probíhající sadbu rýže, stejně jako je opakovaně přitažlivou orba terasových políček, doplněná venkovským odění žen horských etnik, též zaujal bezpočet míjených svateb, prolnutých s náhodnou a přitom milou účastí na smuteční trachtě, rovněž "distribuce" autem přivezeného oblečení, které do Vietnamu posílají dárci, přineslo radostné okamžiky všem zúčastněným, velmi vítaným je setkávání se s "domácími", při kterém lze sledovat jejich nesnadné každodenno, což vše společně přináší příjemné prožití cestovních dnů mezi usměvavými lidmi, kteří nám jsou velmi blízcí, a kdo s návštěvou vietnamské země váhá, nechť neváhá a právě tam se vydá, samozřejmě netradiční pojetí a mnohaletá znalost místních zvyklostí i tradic je právě u Jiřího tím nejlepším doporučením.

Libor Duchtík z Uherského Hradiště

 

duchtik

 

 

Ondřej Záruba, Martina, Ivan.

Letos v září jsme podruhé navštívili severní Vietnam a průvodce nám, stejně jako minulý rok, dělal Jirka Zajíc. Jeli jsme ve třech. Já, má přítelkyně a můj velmi dobrý kamarád. Pro Jirku jsme nebyli „obyčejná“ skupina. Jeli jsme nejenom za cestováním, ale hlavně za focením. Období jsme vyladili již před rokem. A povedlo se! Celé tři týdny jsme měli nádherné počasí bez jediné kapky deště (minulý rok nám celé tři týdny propršelo). Jirka se o nás staral jak o vlastní a my jsme mohli fotit. Snažil se pro nás hledat ta nejkrásnější zákoutí, přemlouval místní, aby nám pózovali, vodil nás k domorodcům až do kuchyně, vybíral pro nás nejlepší restaurace, hotely, trhy na focení, atd.
Vůbec si nedovedu představit, že bych cestoval po Vietnamu bez Jirky. Určitě by mě to stálo mnohem více peněz, ale těch zážitků bych neměl ani polovinu! A to nemluvím o focení a fotkách. Hledali jsme ta nejfotogeničtější místa, čekali na západ sluníčka, atd. No prostě paráda.
Proto: kdo chce zažít a užít si Vietnam naplno, využijte Jirky! Neprohloupíte!

 

 

 

Karel, Jitka, Tereza a Kája Hiršovi – potřetí.

Vypadá to už jako posedlost, jet do stejné země během čtyř let potřetí. Vietnam nás uchvátil, samozřejmě přírodou, hory, moře, pouště, mangrovy, nakonec, kdybychom projevili přání, i ten sníh by Jirka možná někde vyštrachal. Vietnam je ale především o jeho lidech, o jejich práci, úsilí, radostech, touhách, bolesti. Měli jsme tu čest tentokrát absolvovat v podstatě celý Vietnam od jihu po sever, větší část po panensky čisté Ho Chi Minh stezce, stranou od turistických center, a to nejenom s průvodcem, skvělým řidičem, pábitelem a troufám si říci s kamarádem Jirkou – Jizzím, ale tentokrát i s jeho báječnou ženou Huong a malou dračicí dcerkou Lili. Huong, dodatečně smekáme, jsi jako celý Vietnam, usměvavá, houževnatá, pracovitá krásná ženská, plná porozumění a trpělivosti s partou bláznivých Čechů, počítaje v to i Tvého manžela Jirku, skláníme se před Tvojí schopností v podstatě kdekoliv s jednou nohou v mraveništi navařit během dvaceti minut v jedné pánvi, na jednom usmrkaném minivařiči,  čtyř chodové menu plné lahodných dobrot, chutí a barev. Cestování s komplet Jiřího rodinou v sedmi! lidech v jednom nezničitelném automobilu bylo od začátku do konce nekončící road movie, včetně piva, muziky, Kate Perry ve svahilštině (občas si Lili zkrátka musíme pustit), bez sebemenších projevů ponorkové nemoci, zkrátka pohody za všech okolností. Samozřejmě se musíme opakovat, tohle je hlavně o schopnostech Jirky, bez něj si o Vietnam akorát utřete rukáv. S Jirkou krom jiného ochutnáte uzeného potkana kdesi v džungli, mohutně i přes stoprocentní jazykovou bariéru si popijete s místním starostou vesnice obývané menšinou kmene BaNa nedefinovatelné alkoholické cosi, návdavkem ztroskotáte s místními rybáři na Halong Bay, to vše a plus cokoliv dalšího, co se zrovna namane cestou necestou. Děti byly absolutně a znovu bezvýhradně nadšené, co víc jim jako rodiče můžeme dát. Je to šílenost, víme, ale jestli bude za dva roky Země alespoň v takové kondici jako nyní, razíme znovu! A plánujeme Severní Vietnam, ten je stejně nejhezčí! Díky, bylo to super.
P.S.: DNA Zajíc se stalo v naší rodině ustáleným rčením.

 

hirs 2

 

 

Mirek Hájek a rodina Vítkova.

Naše skupina z Dolní Lhoty a Hoštálkové u Vsetína navštívila Vietnam poslední 2 týdny v březnu. Byli jsme "náhradníci " za skupinu,která musela z rodinných důvodů svoji plánovanou cestu cestu zrušit. Měli jsme na rozhodnutí ,zda do Vietnamu pojedeme vcelku málo času , ale nakonec jsme se rozhodli správně a cestu s Tebou absolvovali. Tohoto rozhodnutí jsme posléze nelitovali, protože na tripu s Tebou jsme poznali mnoho míst kam se běžný turista s CK v životě nedostane. Mohu to jednoznačně potvrdit,protože jsem ve Vietnamu před lety již s CK jednou byl. Postupně jsme projeli severem od Hanoje,přes Halong a podél Ho Či Minh stezky po hranicích s Laosem, až do střední části Vietnamu. Užili si i něco moře a mořských příšer, a byly i nějaké nákupy pro nejbližší doma. Cesta velice rychle utekla a museli jsme se vracet nazpět domů. Myslím jsi,že jsme se určitě neviděli naposledy a že nějaký trip, nejspíše ještě dáme.Ještě jednou Ti děkuji za všechny a za všechno, co jsi pro nás udělal.

S pozdravem  Mirek Hájek a rodina Vítkova

 

hajek

 

 

Petr a Evča Matyášovi - Santech.

Vietnam po druhé
Po roce jsem znovu navštívil Vietnam a za průvodce jsem si vybral opět Jirku Zajíce z VietnamTravel. Tentokrát jsme jeli ve čtyřech včetně moji 17-leté dcery.  Náš výlet začal v DaNang a skončil na řece Mekong na jihu Vietnamu. Jirka opět nezklamal. Staral se o nás a my jsme si mohli užívat "neturistické cestování". Spíš to byl ve svých 47 letech čundr jako zamlada - koupání v řece, opékání v přírodě, piknik na cestě, rum po ruce a k tomu jsme poznali spoustu nových zajímavých míst.  Prostě romantika jako ve filmu.  Co jsem však nejvíce rád, moje dcera je z Vietnamu přímo nadšená. A to i díky Jiřímu, z kterého se stal na 14 dnů učitel a dceři vyprávěl o životě ve Vietnamu a její historii. Navíc je Jiří dokonalý přírodovědec a biolog, což se docela hodilo, protože zrovna tyto předměty Evču docela baví. Jsem velice rád, že jsme si to opět všichni užili. Bohužel jenom nepřišla řeč na moje oblíbené téma "časoprostoru", kdy jsme v euforii radosti a návalu intelektu mohli přijít na zajímavé řešení. Takže opět velké díky za příjemnou dovolenou a spoustu nových poznatků.

 

 

Občas to bylo hodně náročné... :)

 

 

Leona a Zbyněk Rulíškovi.

Můj manžel a já jsme se před týdnem vrátili z dovolené ve Vietnamu. S Jirkou Zajícem jsme procestovali velkou část země. Před začátkem jsme měli trošku obavy, protože to byla naše první putovní dovolená, žádné  válení u vody.
Ale vše dopadlo nad očekávání dobře a alespoň pro mě to bylo naprosto dokonalé.
Viděli jsme místa, o kterých se nám ani nesnilo.
Dozvěděli jsme se o věcech, o kterých jsme neměli ani ponětí.
A k tomu všemu jsme zažili spoustu legrace a pohody. Jirka měl všechno zorganizováno na výbornou, ti, kdo ho znají, tak ví, jaký je to pohodář, kterého skoro nic nevyvede z míry, protě fajn chlap.
Bylo to tak parádní, že jsme teprve týden doma a už máme koupené letenky na letošní Vánoce, které strávíme ve Vietnamu. Tentokrát i s dětmi.
A už se moc těšíme na další nové zážitky.

 

 

 

 

Vladimír Kokoška a Zuzana Viktoriová.

Chtěli bychom ti Jirko moc poděkovat za 30 zajímavých dní putování Vietnamem od nejsevernějšího místa na hranicích s Čínou po deltu Mekongu. Byl to měsíc s nabitým programem, každý den jsi pro nás měl připraveno několik překvapení. Tvůj profesionální přístup, znalosti jazyka, prostředí i lidí jsme každý den obdivovali. V každém okamžiku jsme si pochvalovali, že jsme se rozhodli cestovat s tebou. Jak víš, procestovali jsme už řadu zemí a většinou nevyužíváme služeb cestovek. Vietnam si však neumíme představit jinak než s tebou. Dneska víme, že cestovat zde na vlastní pěst by znamenalo ve stejném čase vidět a zažít nejméně 5x méně a to nemluvím o tom, že na řadu míst bychom se ani ve snu nemohli dostat. Třeba na Hmongskou svatbu nebo na „audienci“ ke králi Hmongů, po které se nám pěkně motaly nohy. Kdo má zájem poznat Vietnam trochu zevnitř, tak si neumím představit jinak než s Vietnam Travel – s tebou. Držíme ti a tvojí rodině palce v dalším podnikání a kdyby snad někdo mým slovům nevěřil, může se se mnou kontaktovat přes mail. Pokud nám to zdraví dovolí, tak s tebou zase někdy pojedem.  Zuzana a Vláďa

 

 

 

 

Marie a Jan Balatovi, Vladimír Pavlíček a Zuzka Krejzlová.

Ahoj Jirko, všichni Tě moc zdravíme z Prahy. S poděkovánim za nádherné zažitky s Tebou při tour cestě od nejsevernějšího cípu až po střední Vietnam se budeme těšit příště na ten neprozkoumany jih! Ještě jednou díky za všechno a pozdravuj rodinu.

PS: Díky Tobě jsme hodně moc poznali. :)

 

 

 

 

Alena Kajmlová - Fotoexpedice s FOTOINSTITUT.CZ

Ahoj Jiří, Huong , Lili a rodiče. Bylo nám s vámi hezky! Za sebe moc děkuji za průvodcování, za práci řidiče, za práci organizátora. Huong děkuji za skvělou přípravu jídel. Moc vzpomínám a snad někdy příště na viděnou. Srdečně zdraví Alča

 

 

Ps: Omlouvám se, ale jinou fotku v detailu a hlavně zepředu jsem nenašel. :)

 

 

Franta Staněk a Franta Žlab

Ahoj Jirko. Předpokládám, že máš další cestu úspěšně za sebou a budeš mít čas na korespondenci. Předem Ti musíme poděkovat za vše jsme s Tebou viděli a zažili. S Frantou jsme se již doma aklimatizovali. Já stále sedím u počítače a dělám selekci fotek. Není to jednoduché. Prvním kolem neprošlo cca 3200 fotek, ale do druhého kola jich ještě dost a dost. To již jde pomaleji a konečný zredukovaný výběr bude náročný. Zpáteční cesta byla vynikající a 15 hodin od nasednutí do letadla v Hanoji jsme byli doma v Boleslavi. Vracím se k našemu cestování. Samozřejmě, že jsem měl před cestou jisté obavy. Věřil jsem  ale Tvým stránkám, kde jsem viděl hodně krásných záběrů i kladné ohlasy. Po návratu bylo a ještě bude nespočet dotazů na zážitky  i cestování. Potvrzuji jenom již napsané. Každému Tě můžeme doporučit a doporučujeme!!! Tvoji ochotu, znalost krajiny, řeči, klid a kamarádství. Pokud se vyskytují poznámky ohledně cenové relace, nemáme jedinou připomínku. Žádná cestovní kancelář nemůže nabídnout to, co jsme spolu zažili a viděli . Hodně jsem cestoval. Zamiloval jsem si Srí Lanku, kde jsem byl 4x, ale tato cesta absolutně získala č.1. U fotografií se mi živě vracejí vzpomínky na krajinu, lidi, běžný život, vodní loutkové divadlo, restaurace, muzea, události  - a videa barvitě vykreslují atmosféru večerních prodloužených posezení ....... Děkujeme za perfektní zajištění i našeho dalšího pobytu. Hotely, letenky, zajištění přepravy z letiště na hotel i zpět. Věříme, že i Ty jsi s námi – (starými, “klidnými pány”) neměl problémy. Pozdravujeme též manželku a dceru. Pokud nám zdraví dovolí tak příští rok bychom rádi s Tebou poznali střední centrální vysočinu. Promiň, že jsem při loučení toho moc nenamluvil, ale nějak to nešlo ..... děkuji za pochopení..
Pokud tento mail použiješ na Tvých stránkách říkáme všem : Kdo chce poznat nádherný Vietnam, přivézt spoustu fotografií, nezapomenutelných vzpomínek, zážitků a získat velkého kamaráda neváhejte a věřte Jirkovi.
Zdraví Franta Staněk - 71* & Franta Žlab - 68*
 
 
 

 

 

Pavel, Olina, David a Dan Rozenovi

V červenci 2015 jsme strávili nezapomenutelných 14 dní v jižním a středním Vietnamu se skvělým parťákem Jirkou Zajícem.
Každý rok o prázdninách podnikáme dvoutýdenní „velkou mimoevropskou cestu“. Většinou na vlastní pěst pronajatým autem, nebo s místním průvodcem. Letos padla naše volba na Vietnam. Tady byl trochu problém, pronájem auta bez vietnamského řidičáku není možný. Chtěli jsme se vyhnout oficiálním CK, ale při hledání místního průvodce jsme narazili na jazykovou bariéru a hlavně nekonkrétnost nabídky. Dlouhým vyjednáváním jsme ztratili dost času, tak jsme se nakonec rozhodli oslovit Jirku Zajíce, přestože jsme si mysleli, že s Čechem to nebude „dostatečně exotické“ a navíc jeho nabídka nebyla z nejlevnějších.
Jenže ono to s Jirkou bylo víc než exotické a naší volby jsme ani na chvíli nelitovali. Jestliže tentokrát naše dovolená nebyla nejkrásnější, nejluxusnější a nejodpočinkovější, pak byla rozhodně nejzajímavější, nejnabitější a nejpoučnější.
Jirka nám ukázal všechna „turisticky povinná“ místa a navíc spoustu míst, kam Evropan málokdy zabloudí: liduprázdné pláže, zastrčené rybářské vesničky, kvetoucí plantáže dragon fruit, dílny na výrobu rohoží, rybích omáček, silných vín, nebo kešu. Sehnal vždy velmi slušné a levné ubytování, totéž platí o stravování. Jedli jsme vždy skvělé a čerstvé jídlo v přístřešcích u silnice, kam bychom se sami neodvážili vkročit. Vypili jsme litry místního piva s ledem a kořalek, ochutnali jsme poprvé některé druhy ovoce, sušenou oliheň, ale i kobru.
Jirka nás seznámil s milými a pohostinnými lidmi, vždy trpělivě překládal a plnil naše momentální přání. Obdivuhodné je jeho řidičské umění na silnicích připomínajících tankodrom. V šíleném vietnamském provozu bychom sami nezvládli ani vyjet ze Saigonu.
Vietnam je neskutečně pestrá a zajímavá země právě proto, že není ještě úplně „civilizovaná“. Získala si naše sympatie a museli jsme si poopravit názor na tento národ, který jsme získali v českých tržnicích.  Máme hromadu zážitků pomalu na román.
Neopomenutelným vietnamským zážitkem pro nás byl samotný Jirka Zajíc (alias Žok) – dobrodruh, misionář, všeuměl, lidový filosof a vypravěč s neuvěřitelným přehledem. Děkujeme za opravdu zajímavě strávenou dovolenou, za naše nekončící a často divoké debaty o vietnamské, české a světové politice, historii, kultuře, technice, genetice atd. Prostě jsme si lidsky „sedli“ (doufáme, že vzájemně). Zažili jsme spoustu legrace, nadsázky a dostali jsme lekci pokory, jiného pohledu na svět a našeho snažení v něm.
A ještě poznámku k věčným debatám na různých webech, jestli služby Vietnamtravel jsou nebo nejsou drahé: míníme, že cena je rozhodně přiměřená. Navíc svou znalostí vietnamštiny a místních reálií nám Jirka ušetřil za ubytování, stravu, nákupy a především uspořil čas, kterého zaměstnaný Evropan nikdy nemá nazbyt.
Jirko, ještě jednou děkujeme a těšíme se za nějaký čas na pokračování naší cesty tentokrát na sever Vietnamu.

 

 

rozen

 

 

Franta, Jana a Kryštof Strakovi

Podruhé ve Vietnamu a jsme čím dál více nadšeni.

Strávili jsme s Jirkou a naším 12letým Kryštofem úžasných 10 dní cestováním  po severním Vietnamu, před třemi roky jsme poznávali jih.

Setkali jsme se s Jirkovou profesionalitou, ochotou, neskutečnou znalostí reálií, lidí a jazyka, ale hlavně smyslem pro humor, Jirka je prostě fajn parťák.

O přírodních krásách a jedinečnostech svědčí stovky fotek, kterými se postupně prokousávám.

Teprve doma si uvědomuji ta naše malicherná evropská bebíčka, kterými občas všichni žijeme.

Lidé, které jsme měli štěstí vidět a potkat, jsou pracovití, houževnatí a vytrvalí. Při vzpomínce na ně a nádhernou přírodu si říkám,

že dnes se častěji usměju. A ne že ne.

Za 2-3 roky možná opět naviděnou. Vietnam se totiž neokouká.

Strakovi, 17.8.2015

 

 

straka

 Na svatbě...

 

 

Lukáš Codr - Producent počítačových her žijící v Šanghaji. Mezi jeho koníčky patří létání a především cestování po netradičních destinacích. Autor více jak 50 tripreportů jehož  hodnocení a komentáře si můžete přečíst na Airways.cz. Viz. např. link, link.

Lukáš své postřehy shrnul v jednom ze svých tripreportu, který s jeho laskavým svolením publikuji na svém webu.

S batohem po severním Vietnamu.

 

 

cocik

 

 

Petr Matyáš - Santech

Rád bych se s Vámi podělil o můj první cestovatelský zážitek z Vietnamu. Pro svoji cestu jsem využil služeb cestovní kanceláře VIETNAMTRAVEL Jiřího Zajíce. Volba to byla více než dobrá. Jiří je člověk, který na první pohled zaujme svojí osobností, znalostmi o Vietnamu a především kamarádským přístupem. Měl jsem možnost strávit ve Vietnamu 12 dnů. Za tu dobu jsem poznal spoustu nádherných míst, zažil hodně legrace, ochutnal spoustu regionálních jídel, vypil (radši ani neřeknu kolik) hanojského piva, poznal spoustu lidí od těch nejchudších až po ty chudé. Na druhé straně jsem pochopil, že i přes všechnu tu bídu (tak jak ji chápeme v Evropě), jsou místní velmi příjemní a vstřícní a mám takový pocit i spokojení se svým životem. Nejsem si jistý, zda bych toto všechno s klasickou cestovkou zažil. Nejen, že jsem si dokonale vyčistil hlavu, o nic jsem se nemusel starat, ale hlavně za utracené peníze mám pocit, že jsem dostal víc, než jen "poznávací zájezd".  A za to patří Jiřímu velký dík. Takže, pokud příště pojedu do Vietnamu, tak určitě opět vyhledám služeb ukecaného a příjemného průvodce Jirky Zajíce.

 

 

matyas

Petr na jedné z toaletních zastávek ztratil zub. Mezi kamínky se fakt blbě hledal, ale nakonec jsme ho našli.

PS: Nechci se chlubit, ale našel jsem ho já... ;)

 

 

Michaela Kalhotková

Ahoj všem pochybovačům, zda využít služeb Jirky Zajíce a jeho Vietnamtravel. :) Minulý týden jsem se vrátila z Vietnamu, kde jsem s dalšíma dvěma kamarádkama strávila 14 dní. Vietnam jsme díky Jirkovi procestovaly od jihu téměř až na sever. Jsem si jistá, že s žádnou místní CK toho neuvidíte, nezažijete a neochutnáte tolik jako s Jirkou.Nejenže oceníte jeho znalost vietnamštiny, vietnamských reálií, ale i jeho spolehlivost, ochotu, vstřícnost.Po celou dobu jsme neměli nejmenší problém. Vše bylo perfektně zařízené.Jirka je navíc milý a vtipný společník.Na to, co ve Vietnamu sám dokáza může pyšný a já jeho služby vřele všem doporučuji.Příští rok jsme již domluvení na společné cestování po severu, na což se už moc těšíme.

 

 

 

 

Přemek Čulík

S panem Zajícem jsme strávili 3 týdny od 16.11. do 5.12.2014 a nelitujeme. Jsme 2 manželské páry okolo šedesátky, cestujeme většinou individuálně, klidně se stany po USA, Kanadě, JAR, já jsem třeba projel jižní Indii s baťůžkem, když jsem si prodloužil služební cestu. Ale před 2 lety jsme si v Indii pronajali na třítýdenní cestu po Radžastánu přes indickou cestovku auto s řidičem a nechali si od nich doporučit hotely a byli nadšeni. Něco to stálo, ale ne moc a úspora času a pohodlí stály za to. A proto jsme obdobně zvolili pana Zajíce pro Vietnam. Tolik úvodem a teď k panu Zajíci a Vietnamtravel.
Především je třeba si ujasnit, co vlastně chci a co za to jsem ochoten dát. Jako baťůžkář sice mohu projet s pomocí místních agentur profláknuté lokality jako Sapa, Halong, Hue, deltu Mekongu a pod., ovšem znamená to obcházení místních agentur, což stojí čas a ne vždy a někdy vůbec ne se zadaří sehnat jízdenky, letenky, slušnější hotel. Já jsem s panem Zajícem dopředu dohodl itinerář, kategorii hotelů, náš přelet z Hanoje do Danang, on mezitím jel sám autem s našimi bágly, zatímco my byli jednu noc v Halong Bay, měli jsme pak zajištěn ranní odvoz taxíkem z hotelu na letiště v Hanoji a v Danang už na nás čekal na letišti. Místo do Sapa nás vzal na BaBe a pak krásnou hornatou krajinou kolem čínských hranic. Když je někomu 25 a má prázdniny k dispozici a čas nehraje roli a spíše šetří peníze, to je jiný případ. Ale my měli itinerář rozpočítaný na dny, nechtěli jsme se zdržovat řešením problémů. Měli jsme kliku na velice příjemné počasí, nedovedu si představit, jak ve 40ti stupňovém vedru někde obíhám hotely a sháním dopravu k nějakému chrámu. Protože nemáme rádi cestovky, považujeme tento způsob cestování za ideální. A navíc daleko levnější. A hlavně cestovky mají svoje termíny zájezdů, s panem Zajícem jsme si dohodli termín přesně na den. Chápu baťůžkáře, že jim služby pana Zajíce můžou přijít dražší, ale to je přece naprosto jiná kategorie cestování!
Pan Zajíc je velmi pozitivně naladěný, předvedl, že s problémy si poradit umí, např. když na jezeře BaBe prorazil nádrž auta, naštěstí jsme tam měli dvě noci a on s tím na den někam odjel a přijel se zavařenou nádrží. Což by nebyl problém ve městě, ale v těch končinách!?!. Jeho auto je teréňák, vzadu (třetí řada sedadel) už moc pohodlné není, své ovšem dělají někdy příšerné cesty. Občas jsme se bouchli hlavou o strop, jenže normální auto by se tam, kam jsme jeli občas ani nedostalo.
Hned první den jsme byli u něj doma na večeři, poznali jsme jeho milou paní a dcerku, i rodiče jeho ženy. On postavil velice hezký dům, bylo to zajímavé setkání. Uprostřed večeře někde shořel kabel, tak jsme večeři dojedli při lampičkách a plynovém vařiči.
Pan Zajíc nám vyprávěl o svém podnikání ve Vietnamu, zkoušel toho hodně a ne vždy to dobře dopadlo, ale optimismus ho neopouští a plány má zase další, tak mu přejeme, ať mu vyjdou. Já jsem mu peníze za celý pobyt poslal týden před odletem a žádné problémy se nekonaly. Fakt je, že kdyby se třeba cestou zranil a pod. byl by problém, ale s touto mírou rizika jsme tam jeli a jsem přesvědčen, že by i takovouto situaci uspokojivě vyřešil a to ne tím, že by se potichu vypařil. Když lidé cestují 3 týdny spolu, tak se dost poznají, samozřejmě je potřeba si na sebe zvyknout, trochu nás první den vystrašil historkami o hadech a agresivních stonožkách co padají ze stromů (nic na nás nespadlo a ani jsme nic z toho neviděli:-). Hned první noc jsme ho překvapili požadavkem, že chceme v hotelu nejen čisté prostěradlo nejen pod sebe, ale i na sebe, abychom se odizolovali od nepovlečené deky. Prý to je takto ve Vietnamu norm
 ální (je!) a prý si nikdy nikdo nestěžoval. Ale situaci elegantně vyřešil: odešel a vrátil se se 4-mi čistými prostěradly. A měli jsme je celý pobyt, v tom teple to úplně na přikrytí stačilo. Kde je vzal, jen tuším:-). Ještě jednou: jsme rádi, že jsme jeho služeb využili, každá sranda něco stojí a tato stála přijatelně, když se to rozpočte mezi 4 lidi.
Přemek Čulík 

 

 

Petr Pivoňka

S jirkou jsme byli ve třech 14 dní, a byla to bomba!!! Projeli jsme toho s klukama za ty roky poměrně dost, ale na lepšího průvodce a parťáka jsme nikde nenarazili. Co více psát... Díky moc za všechno a za rok/dva naviděnou. Čus Petr, Míra a Martin

 

 

 Na svatbní hostině někde v kopcích náhorní plošiny Dak Lak.

 

 

Lucie Kramerová

Ačkoliv jsme s Jiřím nejeli, musím napsat několik vět. Prohovořili jsem před naší cestou do Vietnamu a Kambodži s Jiřím po Skype několik hodin, ale nakonec jsme se rozhodli jet sami. Naše volba se bohužel později ukázala jako chybná. První naše procitnutí bylo takové, že v Hanoji prakticky vůbec nikdo neumí Anglicky. Jak tomu bylo v "částečně odlehlejších" oblastech se nemusím zmiňovat... Problémy jednoduše všude. Ve Vietnamu nic nefunguje tak jak má, stále nějaké sliby a následné změny, a v neposlední řadě dostat se kamkoliv mimo trasu je prakticky nemožné.

Třetí den po příjezdu jsme si zaplatili trip, kde se nám přihodila menší lapálie. Zapoměli jsme s přítelem v síťce za sedadlem autobusu Ipady. Ze zoufalství jsem zavolala Jiřímu, jestli by nedokázal pomoc. Po dvou hodinách byly oba dva tablety na recepci v hotelu jeho přítele. Jak to Jiří, ač byl tou dobou na druhé straně Vietnamu dokázal pouze po telefonu, netuším! Mohl mě poprávu hned při prvním hovoru odbýt (ani bych se mu nedivila), ale on naopak pomohl - odivuhodný. Alespoň těmito řádky bych ráda Jiřímu jménem svým, a zároveň jménem mého přítele, poděkovala. PS: Pevně věřím, že se osobně potkáme. Lucka

 

 

Miroslav Pospíšil, Sebastien Rousseau, Jean Pierre Bernard, Eric Côté

Společně se třemi kolegy z Francie jsme hledali někoho ve Vietnamu a Laosu, kdo by nám pomohl s organizací pobytu a s odbornou znalostí při hledání entom. lokalit. Spojili jsme se s přírodovědeckou fakultou v Hanoji, a ty nám přeposlali kontakt na pana Jiřího Zajíce. Jiří se po obeznámení s našimi požadavky na cestu perfektně připravil. Jeho znalost lokalit, terénu, a všeho ostatního, co jsme ke svému pobytu potřebovali, byla bezchybná. Zcela určitě bude náš projekt ve Vietnamu a Laosu pokračovat. A jak jinak, než s využítím Jiřího znalostí, servisu a služeb.
Tímto bych rád Jiřímu jménem celé skupiny poděkoval za jeho perfektně odvedenou práci.
Miroslav Pospíšil, Sebastien Rousseau, Jean Pierre Bernard, Eric Côté

 

 

Karel, Jitka, Terezka a Kája Hiršovi

Protože jsme už Jirkovy služby před dvěma lety využili, těšili jsme se na další várku zážitků, nové obrazy, chutě, vůně, navíc umocněné tím, že s sebou budeme mít děti. Cca 4000 km road movie, byla to fakt  jízda. Pro děti byla Asie pecka, naštěstí v kladném slova smyslu. Byly ohromené, nadšené, vděčné. Jsou různé možnosti cestování, s agenturou, cestovkou, za zdmi resortů, v klimatizovaných pokojích, s úslužným personálem, v čistotě, turistické pamětihodnosti, pětihvězdičkový hotel na pláži …pak se ale o dané zemi nedozvíte nic. Jiří nám znovu ukázal život tvrdě pracujících lidiček, jejich starosti, radosti, dětské úsměvy, práci, kontrasty, barvy. Dostal nás k obyčejným lidem tak blízko, jak je to ve Vietnamu možné. Dostali jsme vše, co jsme si objednali, a vždy ještě něco navíc. Jirkovy znalosti reálií jsou zárukou bezpečné a pohodové dovolené. Těšíme se na Vietnam potřetí, za dva roky znovu. A abychom byli úplně upřímní, už to nebude jen o Vietnamu, bude to o návštěvě kamaráda a jeho devadesátimilionové rodiny.

Karel, Jitka, Terezka (11) a Kája(7) Hiršovi

 

 

 

 

Ondra a Alexandra Synac.

Jiří a jeho cestovka Vietnam Travel, neposkytuje masové služby tuctovým turistům. Jiří má v rukávu takové trumfy, které ocení každý zkušený cestovatel ochotný obětovat trochu pohodlí a rozhodne se do toho skočit po hlavě, aby zažil opravdový Vietnam ušitý na míru jen jemu, a který běžným turistům uniká.
Jirka splňoval ve všem naše požadavky – soukromé auto jen pro nás, možnost změny plánu na poslední chvíli, individuálně vytvořený plán cesty podle našich představ, zajištění vnitrostátních letenek, zajištění převozu z letiště do hotelu, zajištění hotelů, osobní přístup, dokonalý výklad a přiblížení vietnamského života, historie, zvyků i tradic. Ale tím jeho služby ani zdaleka nekončily.
Co se musí Jiřímu nechat je jeho profesionalita, bezedná trpělivost a pohodovost. Jelikož jsme jeli s našimi dětmi (7 a 5 let), neměl to s náma téměř tři týdny v jednom autě jednoduché a už jen za to, mu stačí ohromné díky. Jeho dokonalá znalost vietnamštiny nám nejednou pomohla dostat se z maléru a jeho trpělivost za volantem nezná mezí.
Vietnam je krásná země a pokud jej chcete vidět trošku jinak, než jak vám jej líčí Rough Guide anebo Trip Advisor, Jiří je váš člověk. Neváhala bych ho použít znovu, až se jednou podíváme do Číny nebo Thajska či Laosu.
Ještě jednou velké díky.

 

 

 

 

Petr Skřivan.

Navštívili jsme s manželkou Vietnam letos poprvé, a rozhodně ne naposledy. Všechna zajímavá místa, z nichž některá byla hodně autentická, dále pak všechny ty velmi zajímavé lidi které jme poznali, a v neposlední řadě co jsme se od Jirky dozvěděli, nás přesvědčilo se do Vietnamu opětovně vrátit. Za to všechno vděčíme právě Jirkovi, a jeho CK VietnamTravel. Skutečně nepřeháním, když napíši, že tolik zážitků, prožitků a informací,  jsme za celou dobu našeho cestování (23 let napříč celým světem) doposud nezažili. Mohu li hodnotit služby Jiřího Zajíce, tak pouze velmi kladně.

Těmito řádky všem případným zájemcům vřele doporučuji!

Děkujeme ještě jednou za tvoje služby, a opatruj se. Brzy naviděnou. Petr a Ivana

 

 

Alena Horecká.

Mohu říci, že cestovka pana Zajíce tak jak jsem jí poznala , ja spíše pro menší skupiny lidí, nejlépe tak pro skupinu, která se vejde do jeho auta( 5 až 6 lidí), těm je schopen vše říci, ukázat a taky oni jsou schopni s ním zažít nevšední situace a poznat Vietnam v podobě, v jaké jej nepoznáte se žádnou cestovní kanceláří. Zajistí, provede, ukáže- na to je stoprocentní spolehnutí, ale na větší skupiny, jako byla např. ta naše, tedy na více než jedno vozidlo, to je trochu dost problém. Jinak mohu říci, že malá skupina má určitě zážitky mnohem "intimnější" a lepší, než jsme měli my,větší skupina, kde musí najímat více vozidel než jedno( naše skupina byla 12 lidí), tam problémy nastanou. on sice umí velice dobře anglicky i vietnamsky, ale najatý šofér má od něho jen příkazy a neumí( alespoň v našem případě) anglicky nic moc a drží se jen toho, co domluví s Jirkou. Tím vzniknou některé situace, které jsme sice přežili, ale nebyly zrovna akorát. Taky jezdit do Vietnamu v době jejich Nového roku, který je na rozdíl od nás v jiném termínu a nic nefunguje tak, jak je domluveno, je trochu problematické. Zvládli jsme to a teprve čas zahladil některá rozladění. Ale je pravdou, že jsme viděli a byli v místech, které by nám žádná "komerční" cestovka nenabídla.
Prostě Jirka je ideální pro skupiny lidí, které se vejdou do jeho vozu a pak se dozvíte a vidíte z Vietnamu hodně moc a hodně moc se i dozvíte, ne jen to, co je napsáno a průvodcích nebo a popisu našich cestovních  kanceláří.

 

PS: Malá poznámka a dodatek. Pro skupinu paní Horecké jsem pracoval na začátku roku 2012, a od té doby se mnohé změnilo. Například dnes jsem schopný zajistit dvě auta (druhé auto stejné jako moje), s českým řidičem. Již jsme to letos (2013) jednou praktikovali, a dopadlo to více než dobře :). Jiří Zajíc

 

 

Vladimír a Norika Šlachtovi.

Moje rodina není nejmenší - kromě mne a mojí manželky máme 3 syny ve věku od 7 do 12 let. S Jiřím Zajícem jsme strávili 5 dní na severu Vietnamu a zažili jsme něco, co v průvodcích nenajdete. Koupání pod 50-ti metrovým křišťálovým vodopádem, mlácení rýže, výlet do vesnice, kde turisty neznají - tak před námi utekli do lesa... Kromě zážitků jako takových má Jiří úžasný vztah k dětem (alespoň ke klukům) a ty tři moji si to moc užili. Fakt doporučuji!

 

 

Karel a Jitka Hiršovi.

S Jirkou jsme ve Vietnamu prožili zatím nejlepší, nejbáječnější silně zážitkovou dovolenou, přesně podle našeho gusta, mimochodem podle gusta, které nám teprve Jirka pomohl nakalibrovat. Dostali jsme se tam, kam "turisté" nemají přístup, do rodin, do běžného života úplně obyčejných lidí, do malých továren i na rýžová pole (zatím pouze ve Vietnamu jsme měli možnost vyzkoušet vláčení rýžového pole s vyděšeným bůvolem:-) Musíme vypíchnout zejména celý neuvěřitelně syrový Severní Vietnam, není to masová záležitost, dostali jsme plný ranec chutí, barev, lidiček. Krásný byl také odpočinkový ráj na konec naší cesty, ostrov Phu Quoc. A jako je Vietnam zajímavá země, tak i Jirka je bezvadný společník a neuvěřitelný pohodář. Díky, určitě bychom rádi využili Tvé služby, tentokrát v Laosu:-) Manželé Hiršovi.

 

 

Lenka a Honza Hančovi.

Strávili jsme společně s Jirkou 6 dní dovolené putováním po deltě Mekongu, a týden na ostrově Phu Quoc. Byli jsme velice spokojení. Jirkova znalost vietnamštiny a hlavně znalost země, nám otevřela dveře do jiného světa, který bychom sami či s cestovkami asi nepoznali. Pokud chcete vědět víc, klidně nás kontaktujte. Jirkovi děkujeme za úžasnou dovolenou. Lenka s Honzou - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.