VietnamTravel - Květy a plody - Flowers and Fruits

Tillandsia ionantha. Mám velkou radost. Poprvé mě letos ve velkém rozkvétly tyhle sotva deset centimetrů velké bromélie.

Holcoglossum lingulatum
Tato orchidej žije ve vysokohorských mlžných lesích v nadmořské výšce od 1200 až do 1600 m.n.m. Ve Vietnamu je známo 5 z celkových 11 druhů Holcoglossum. Pro tyto orchideje jsou typické truhkovité stonky dosahující délky 30-50cm. Květy krásně voní a vydrží hodně dlouho - až 6 týdnů. Nicméně díky specifickým podmínkám (požaduje vysokou vlhkost, a velké poklesy teplot) není snadné tuto orchidej pěstovat. Letos v zimě mě vykvetla poprve za pět let co jí mám.

Orchidej s pravděpodobným českým názvem Člunatec (Cymbidium hybrid).

Tahle chladnomilná orchidej je jednou z mála květin, které jsou na severu Vietnamu symbolem lunárního nového roku TET. Dovezl jsem jí před pár lety z hor, a právě teď - necelé dva týdny před TET, nám vykvetla... :)

jeden z posledních letošních lotosových květů... 

Všechny ty lockdowny a omezení měli i pár málo pozitiv. Jedním z nich bylo to, že jsem viděl kvést všechny orchideje, které mám na zahradě. Tohle je jedna z nich, která kvete v zimních měsících...

Drobné kvítko orchideje, která nám právě doma kvete...

Z hor jsem si přivezl takový trs trávy, a ona je to asi orchidej... už víc jak měsíc stále kvete. :)

Právě nám všude kolem baráku rozkvetlo množství těchto kytek. Ale vážně netuším jak se jmenují... :)

Nějaký mršky - veverky s... jedny, nám žerou papáju... :)

Oslavy nového roku, jsou mimo jiné spojené s květinami a rozkvetlými stromy všeho druhu... 

Callistemon.

A další z našich orchidejí...

Už začínají kvést broskvoně, a to znamená, že se blíží lunární nový rok. Horší je, že se na dnešek znatelně ochladilo a od neděle předpovídají 5-6°C v noci a přes den max.12°C. Už se nemůžu dočkat... :)

Kytky kvetou, včely lítají a slunce svítí... pozítří má začít klasické "nekonečný" zimní mrholení a k tomu neodmyslitelně patří brutální ochlazení. - konkrétně patnáct stupňů. :(

Další z našich orchidejí. Tyhle květy byly tak velký, že aby se na fotku vůbec vešly, musel jsem je fotit z pěti metrů... Nicméně orchidej kvetla skoro dva a půl měsíce. 

Další z květů orchidejí z mojí zahrady... :)

Probírám se fotkami za poslední rok, a koukám, že mám hrozně moc fotek orchideí z mého "mičurinovo" snažení. Tady je první z nich...

Květ banánovníku
Není na něm nic tak zvláštního, ale když už na něj koukám na dva metry z naší terasy, tak jsem si ho zvěčnil... :)

To je zajímavý, ale tenhle malý leknínek kvete v kuse už víc jak půl roku...

 
 
Powered by Phoca Gallery