VietnamTravel - Plazi - Reptiles

Oligodon formosanus.
Viděl jsem ho vůbec poprvé a navíc u nás doma... takže pokud se pletu s popisem, prosím opravte. Oligodon dorůstá do jednoho metru a všech 83 popsaných druhů žije pouze na asijském kontinentu. Je také známý jako had Kukri, protože tvar jeho zadních zubů připomýná zakřivenou mačetu Kukri. Specializují se na lov obojživelníků. Zajímavostí může být způsob jeho loveckých návyků. Zadními zuby rozřízne břicho, a pozře nejprve vnitřní orgány. Tento proces může trvat hodně dlouho (hodiny), ale nakonec spolkne také zbytek těla své kořisti. Proč tomu tak je, je doposud nevysvětleno.

Stromovec bronzový (Dendrelaphis pictus)
Dneska ráno jsem byl svědkem souboje tohoto krásného hádka s rosničkou...nakonec nevyhrál.

Lepoještěr pestrý (Calotes versicolor)

Agama motýlí (Leiolepis belliana)

Nádherný, i když ne zrovna nejmenší, pouštní zvířátko...

Hadů je u nás letos poměrně hodně... 

Kobra indická (Naja naja)
Už nastalo období páření...

Krajta tmavá (Python bivittatus).

Protobothrops mucrosquamatus. 

Další z "úlovků" z posledního letošního tripu byl tenhle krásný chřestýšovec. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mého prvního odloveného zástupce tohoto rodu, jednalo se o velkou událost. Jen jsem nepočítal s tím, že to bude v prosinci a ještě k tomu v 1180 m.n.m. při teplotě 19°C.

Protobothrops mucrosquamatus. 

Další z "úlovků" z posledního letošního tripu byl tenhle krásný chřestýšovec. Vzhledem k tomu, že se jednalo o mého prvního odloveného zástupce tohoto rodu, jednalo se o velkou událost. Jen jsem nepočítal s tím, že to bude v prosinci a ještě k tomu v 1180 m.n.m. při teplotě 19°C.

Enhydris plumbea

Dnešní noc jsem se konečně po pár měsících dostal k monitoringu našich pozemků. Celkem slabota, která je jak pevně věřím, dána pouze aktuálními vedry a absencí dešťů. Uvidíme, každopádně tenhle hádek mi udělal radost... :) 

Bičovka nosatá (Ahaetulla nasuta) - dospělý jedinec cca 130-140 cm.

Při poslední cestě jsme měli štěstí (tedy jak pro koho...), protože jsme se potkali s tímto krásným stromovým hadem. Bičovka je mírně jedovatý had, který člověka neohrozí, nicméně její kousnutí způsobuje bolestivé několikadenní otoky. Jestli je tomu skutečně tak, netuším... ještě jsem neměl tu čest... :)

Bungar páskovaný (Bungarus multicinctus).
S tímto nejjedovatějším hadem Asie jsme si užili s klienty jednu drobnou příhodu... :)

Bojga zlatá (Chrysopelea ornata).
Ačkoliv relativně malý (do 130 cm) a jen mírně jedovatý, je tenhle stromový had hodně zajímavý. Dokáže totiž plachtit (za letu roztáhne žebra, která se promění v kluzák) korunami stromů. A to až na vzdálenost 40 metrů! Je to krásná podívaná...

Užovka červenokrká (Rhabdophis subminiatus) - juvenil

Tenhle menší had (< 130cm) je zajímavý hned z několika důvodů. Prvním z nich může být její český název užovka. Na rozdíl od naší nejznámější užovky obojkové, má tento asijský had, jed. Ovšem nemá přední duté zuby které vstřikují jed, nýbrž má zadní pár zubů s vnější drážkou, kterou jed vytéká do rány způsobené prvotním kousnutím. Pro člověka není její jed bezpodmínečně smrtelný, ale slyšel jsem o nejednom případu, kdy tenhle had údajně zabíjel. Další ze zajímavostí může být její chování při obraně. Staví se a zplošťuje krk do kápě podobně jako je tomu u kober, ovšem s tím rozdílem, že u tohoto hada plní funkci pouhého zastrašení. Což z mého pohledu (díky svému pestrému zbarvení) vypadá velice efektivně. Někdy příště přidám fotku, z které to bude moci krásně vidět.

Kobra královská (Ophiophagus hannah)

Včera v noci jsem tuhle 2m dlouhou (pravděpodobně samici) kobry konečně načapal. Právě ona stojí za rabováním našich slepičích vajec. Bohužel, aby se k vejcím dostala, musí nejdříve překonat překážku v podobě samotných slepic a kohoutů. Zkrátka a jednoduše musí nejdříve pozabíjet svoje protivníky. Za měsíc jich bylo více jak deset. Teď zbývá vyřešit co s ní... Tady panuje jednoznačný a celkem logicky oprávněný názor - co nejrychleji zlikvidovat! Já se přikláním spíše k názoru opačnému - odchytit a odvézt do džungle. Obávám se, že bude aplikována první varianta. 

Želva podlouhlá (Indotestudo elongata).

Pokud se nepletu, tak se jedná o prvního zástupce suchozemských želv, kterého jsem ve Vietnamu našel v přirozeném biotopu.

Vodnářka (Enhydris plumbea).

Pravděpodobně se jedná o mladého zástupce druhu Enhydris. Jedná se o denního a velmi mrštného jedovatého hada (údajně pro člověka není - nezkoušel jsem), dorůstajícího délky až 60 cm, a žijícího v džunglích převážně pod vodní hladinou řek a tůní. Živí se rybkami, pulci, žábami a také např. krevetkami jako tento jedinec. Překvapilo mě, že Vodnářky mohou žít v poměrně vysoké nadmořské výšce. Kontkrétně tohoto zástupce jsem fotil v nějakých 1100 - 1150 m.n.m. 

Užovka hnědá - Ptyas korros

Z mého pohledu jeden z nejčastějších hadů naší oblasti (tzn. severní Vietnam) . Zástupců tohoto druhu mám na zahradě poměrně hodně, ale spatřit je vysoko ve větvích hustého bambusového porostu není nic snadného. Ač se jedná o nejedovatý druh, tak jako většina užovek, je poměrně vznětlivá, útočná a jak jinak kousavá. To je hlavní důvod proč se jich tady bojí. Nedivím se, protože z mnohého vyprávění vím, že občas padají ze stromů. No a pokud přistane někomu na hlavě metrový had... co si budeme povídat. :)

Kobra královská (Ophiophagus hannah)

Chřestýšovec (Cryptelytrops (Trimeresurus) rubeus)

Tento noční a značně jedovatý hádek dosahuje necelých 55 cm délky. Od svého nejbližšího příbuzného z jižního Thajska se liší pouze zbarvením oka (thajský má oko žluté). Byl objeven v lesích Cat Tien teprve před pár lety v roce 2011. Výskytuje se pouze na malém území jižního Vietnamu ve stálezelených lesích poblíž vody (údajně je aktivní jen za deště).

 
 
Powered by Phoca Gallery