Archiv novinek 2017 - VietnamTravel

 
24.12.2017

Šťasné prožití vánočních svátků!

Možná bych raději zvolil ozdobený stromeček, ale nic takového se tady u nás nekoná. Dnešní den je naprosto stejný, jako každý jiný den. Nebýt messengeru a FB, tak ani nevím, že je štědrý den. Tahle fotka je z dnešního rána, kdy jsme jeli s LiLi ke kamarádovi pro kapra. Dopadlo to typicky "po vietnamsky". Tzn. kapr v rybníku plave vesele dál, a jediné co jsme dovezli, byla promile alkoholu v mojí krvi... :)

 

683

 

 

12.12.2017

Vzhledem k tomu, že se na severu v posledních dnech rapidně ochladilo, vezl jsem narychlo včera poslední letošní dodávku zimního oblečení pro děti etnických menšin. Musel jsem rychle zpátky, protože dnes má LiLi šesté narozeniny. :) Snad tyhle šílené přesuny neodmarodím - před pár dny v tropech u moře, včera sníh, a dnes u nás 12°C a mrholení ... :)

 

916

 

 

10.12.2017

Jsem na pár dní zpátky doma. Zároveň mám za sebou první, a po všech stránkách úspěšný, test novým autem, kterým budeme jezdit v roce 2018. 

 

67

 

 

1.12.2017

Do 10.12. jsem s klienty ve středním Vietnamu.

 

 

21.11.2017

Měsíční absence v aktualizaci webu měla jednoduchý důvod. Tím důvodem byla stavba garáže, terasy před a za domem, ale také stavba zdí plotů a příjezdové cesty. Jednoduše jsme bagrovali, naváželi, zaváželi, míchali beton atd. Víceméně je vše hotové, a bude-li zájem, přidám na web několik dalších fotek a několik řádek textu o tom, jaké "srandy" jsem za uplynulý měsíc zažil... a věřte, že jich nebylo málo. :) 

Za několik málo minut odjížím (dva/tři dny) poměrně hodně daleko na etnickou svatbu kamamaráda, jehož většina lidí co se mnou v uplynulých třech letech na severu byla, bude znát. Něco málo nafotím, abych mohl po návratu napsat krátký report. :)

 

671

 

670

 

 

19.10.2017

Zima se blíží rychlostí blesku, a proto již v sobotu vezeme první dvě auta těm nejpotřebnějším - rodinám etnických menšin.

 

Všem těm z Vás, kteří přispěli nepotřebným ošacením ještě jednou děkuji !!!

 

666

 

 

18.10.2017

Přátele, dneska mě málem trefil šlak.
Opomenuli, že jsme měli v letních měsících červenec/srpen naplánovaný bagrování a kompletní vybetonování rybníka, a že jsem kvůli tomu odříkal práci, a z čehož nakonec díky různým povolením a razítkům nebylo vůbec nic, tak dneska přišel další střet s realitou. Od zítřka jsme měli začít stavět garáž s dílnou a zároveň jakousi "hospodářkou budovu". Pozn. ve skutečnosti se bude jednat o kurník a pár chlívků pro prasata. Už před týdnem měl přijet bagr vykopat základy, ale nebyl prý ten správný den. Ten měl být až dneska. No jo, ale dva dny lije jak z konve a bagr jednoduše nevyjel z garáže. Takže se to musí opět posunout, ale další dobrý den je někdy za dva týdny. To ale nemá volno zednická četa, protože jednoduše dobrý den pro zahájení stavby mají i jiní... a možná zase zaprší, a nebo zafouká. No nic, příští rok budou určitě taky nějaké dobré dny... Jedu na pivo!
PS: Ten bagr na fotce na rozdíl od toho našeho vyjel, ale zase nás vyhnal z pláže... s bagry to zkrátka není jednoduchý :)

 

665

 

 

11.10.2017

Už je to tady zase!

Bez přestávky prší druhý den... :(

 

 

 

5.10.2017

Letošní podzimní trip spojený s focením byl na rozdíl od posledních dvou let poprvé kompletně v mojí režii.
Na to jaký byl, si budu muset počkat na odezvy.
Z mého pohledu se lišil ve dvou zásadních věcech. Zaprvé byla nás pouze polovina (4 osoby). To znamenalo, že jsme jeli jedním autem, a tím pádem jsme se mohli vypravit do míst, kam by to jednoduše s dvojnásobně velkou skupinou nepřipadalo v úvahu. Počasí bylo po celou dobu naprosto dokonalé, vody v řekách a na vodopádech hodně, a v neposlední řadě sklizeň v rýžových terasách byla v plném proudu. Zadruhé jsme vůbec poprvé navštívili na den a noc osadu zlatokopů hluboko v džungli, byli jsme v dolech, jedno odpoledne jsme strávili na svatbě mojí kamarádky, jejíž rodina byla ochotna kvůli nám posunout termín svatby o více jak 14 dní (etnikum Hmong) atd.
Co víc si přát... Věřím, že si klienti odvezli "pár tisíc" slušných fotek, a mají o práci na dlouhé zimní večery postaráno. :)

Tímto všem ještě jednou děkuji, a věřím že jsme se neviděli naposledy... Na viděnou za rok, kdy bude něco podobného, ale pro změnu na druhém konci Vietnamu. :)

 

 

2.10.2017

Jsme zpátky v Hanoi. Bylo to s Jolanou a Pavlem deset velice příjemně strávených dní!
PS: mimo jiné jsme natáčeli rozhovor pro TV, který běžel včera večer (v neděli) před zprávami...

 

 

19.9.201

Zítra, krátce před půlnocí, vyzvedávám na letišti novou skupinku. Pojedeme mj. do míst, kde jsem s lidmi ještě nikdy nebyl. Nechci být špatným prorokem, ale domnívám se, že máme před sebou hodně velké dobrodružství. Už teď se těším... :)

 

 

12.9.2017

Včera večer jsem se po týdnu strávených po úřadech, opravářích všeho druhu a dalších "zajímavých" místech vrátil na pár dní domů.
Dneska pohoda, Li Li ve škole a venku déšť. Kdo by si nešel po obědě na chvilku zdřímnout... Po deseti minutách klimbání (nechápu jak je to možný) jsem kousek o postele zahlédl špičku ocásku, který zmizel pod skříní. Dospali jsme! Naštěstí to byla jenom nejedovatá Elaphe radiata, i když celkem slušné délky... :)

 

656

 

 

22.8.2017

Důležité upozornění!

Vážení přátelé, ačkoliv je pro mě velkou poctou, a zároveň velkým potěšením pro Vás pracovat, jsem pouze jeden a rok má přesně daný počet dní.

S ohledem na emaily, které v posledních dvou dnech přišly do mé emailové schránky, nedalo mi jinak než zareagovat. V prvé řadě by bylo dobré zmínit, že všem novým klientům na dotaz typu ... jak dlouho předem se musíme rozhodnout... pokaždé odpovídám víceméně stejně. Tzn. že jejich požadovaný termín je sice momentálně volný, ale že tomu tak pozítří být nemusí. Abych předcházel případným dalším nedorozuměním, jsem již před několika lety zavedl jednu zásadu. Termín ve svém diáři napevno zarezervuji pouze tehdy, pokud dotyčný klient zakoupí letenky, případně zaplatí 30% zálohu. Toto jednoduché pravidlo fungovalo (pevně věřím že i nadále bude), bez sebemenších problémů až do předevčírka. Právě když jsem na svém webu začervenal (tzn. označil jako obsazené) všechny dny od poloviny prosince do konce dubna 2018, se začali ozývat lidé, se kterými jsem v minulosti nějakým způsobem komunikoval. Všechny emaily měly víceméně podobný obsah - mysleli jsme si, že je času dost... a co s tím nyní uděláme. Vážení přátelé, komunikuji denně s množstvím potencionálních klientů, ovšem nezřídka komunikace dopadne tak, že pro některé je Vietnam pouze jednou z možností strávené dovolené, případně sice chtějí přijet, ale bohužel zatím neví kdy atd.

Právě proto jsem zavedl výše popsané pravidlo. 

Přátelé, nechci situaci nikterak dramatizovat, ale platí moje první věta. :)

Děkuji za pochopení. 

 

 

16.8.2017

V noci na dnešek jsme se s malým zpožděním vrátili z posledního prázdninového tripu, jehož tématem bylo mapování výskytu a četnosti populace ryb. Mnohdy velmi malých rybek, které známe spíše pod označením akvarijní rybičky. Z tohoto pohledu lze považovat trip za velmi plodný. Mohl bych se rozsáhle rozepisovat o druzích, místech, a v neposlední řadě o zážitcích, které jsme prožili. Namátkou se zmíním alespoň o jedné. Velmi mile mě překvapilo, jaká je druhová pestrost rybek ( a dalších vodních živočichů) v říčkách nad 2600 m.n.m. Ovšem nebylo vše jen veselé. Víceméně po celou dobu nás pronásledovaly silné přívalové deště spojené s obrovským množstvím sesuvů půdy, se kterými si v drtivé většině Toyota nějak poradila. Ovšem dvakrát nám musel pomáhat bagr a v jednom případě dokonce buldozer. Na tom by nebylo celkem nic výjimečného, kdyby nás nepotkala ještě jedna celkem dosti nepříjemná patálie.  A to právě v době, když jsme šplhali, nejprve džunglí a dále pak po kamenité cestě, do nadmořské výšky 2680 m. Cesta tam byla v rámci možností OK. Pak ovšem přišel šílený nápad od členů posádky abychom zůstali do noci. Chtěli totiž provádět odlovování ryb po setmění. Byl jsem zásadně proti, ale nakonec jsem se "jako starý blbec" nechal přemluvit. Tento krok se zanedlouho, a zcela logicky, ukázal jako velkou chybou. Po setmění přišel přívalový déšť, který romantický potůček v rychlosti proměnil v hustou bahnitou řeku nesoucí sebou vše od kamenů po stromy. Výsledkem toho všeho byl (cca kilometr pod námi) utržený kus lesa. Přesněji svah o délce pár set metrů... Nezbývalo nám nic jiného, než se zabivakovat v autě ( pozn. jsem na podobné věci patřičně vybaven - vařič, voda, pití, jídlo, deky...) a přečkat tak trochu hororovou noc uprostřed lesa. Ráno jsem vyrazil pěšky bahnem pro pomoc, abych byl odpoledne s posilou zpátky u auta. Za pomocí budozeru, a pár dobrovolníků s lopatami, jsme auto po více jak 20 hodinách vyprostili zpátky někam, o čemž by se dalo s velkou dávkou fantazie říci, že by se mohlo jednat o cestu. To byl v krátkosti celý příběh, který měl za následek malé zpoždění oproti původnímu plánu.

 

 Když se náhodou vyčasilo, tak to byla romantika... :)

 

 

6.8.2017

Za necelou hodinu odjíždím na týden s klienty za dalším dobrodružstvím. Tentokrát to bude o to zajímavější, protože budeme mapovat druhovou pestrost rybek. Přesněji řečeno, jedná se o druhy, které se ve světě chovají jako tzv. akvarijní rybičky. Rybky budeme odlovovat jak v tůních se stojatou vodou, tak v potůčcích, řekách či jezerech severního Vietnamu. Bude to pro mě úplně nová zkušenost, na kterou se opravdu moc těším! :)

 

Mnohokrát děkuji všem za přání k narozeninám! 

 

 

4.7.2017

Naposledy, když jsem aktualizoval novinky, jsem se zmínil o tom, že až se vrátím z rodinného výletu začnu pracovat na webu. Úplně jsem zapomněl na fakt, že za dva dny mě čaká další pracovní týden... :). Takže zmíněný plán odkládám o týden.

 

 

29.7.2017

Po třech pracovních týdnech strávených s klienty, jsem se vrátil "živý a zdravý" zpátky domů. Konkrétně jsem cestoval se dvěma skupinami. V prvém případě se jednalo o rodinu s 13ti letým synem, a ve druhém případě o mladý pár. Z výše napsaného se může na první pohled zdát, že se jednalo o diametrálně rozdílné skupiny, a to minimálně v odlišných nárocích či požadavcích. Opak je pravdou! Obě skupiny spojoval stejný drive a touha po poznání.
To je přesně to, oč se snažím, a co je mým cílem!
Z mého pohledu se jednalo o super strávený čas, jehož bonusem bylo získání nových přátel. Tímto bych ještě jednou velmi rád všem členům poděkoval.
Vzhledem k tomu (a protože jsem to několikrát slíbil), že začíná naší LiLi 1.8. první školní rok, odjíždím s rodinou na 2-3 dny na jezero Ba Be. Budeme se koupat, chytat ryby, večer do lesa na létající veverky atd.. Je toho fakt hodně co jsem holkám slíbil... :)
Až se vrátím začnu opět pilně pracovat na webu, kde již nyní mám připraveno několik článků k publikaci a mnoho nových fotek. Přeji všem příjemně strávený víkend. :)

 

 

4.7.2017

Zítra vyrážím s první, a hned poté s druhou, skupinou vstříc novým dobrodružstvím. Kdo z Vás se příště přidá...? :)

Následné tři týdny budu pouze na emailu.

 

auto

 

 

 

23.6.2017

Takhle nějak to u nás momentálně vypadá...

 

 

 

22.6.2017

Krátké video z tripu severním Vietnamem, které dneska přišlo emailem,  a které mi upřímně udělalo velkou radost. :)

 

 

20.6.2017

Člověk míní, Vietnam mění... :)

Včera jsem slíbil, že dopíši článek, o kterém jsem se zmínil na sociálních sítích. Nicméně všechno je jinak. Manželka ráno musela odjet vyřizovat papíry do Hanoje, a LiLi dneska (nevím proč) neměla školu. To pro mě znamenalo úplně jiné aktivity - hlídání. Nevím proč, ale napadl mě snad nejhorší nápad, který měl LiLi trochu zabavit. Tím nápadem bylo malování mého pokoje. Potřeboval jsem stejně pokoj vymalovat, protože každým dnem přivezou z výroby pracovní stůl, skříň a pár poliček. Než jsem zašel pro delší žebřík, Lili si hrála... Výsledek je takový, že mám teď její otisky dlaní kolem celého pokoje (přemalovávat zelenou na bílou by přeci bylo šílenství...) :).

 

 

12.6.2017

Jsem zpátky doma. Pět dní na severu, byl vyjma několika málo pracovních povinností, především velký relax... Byla to taková malá příprava na víkend, který byl hodně náročný - velký přejezd, jídlo, pití, a zase jídlo, pití... jak to tak na podobných rodinných setkání bývá.

 

 

5.6.2017

Odjíždím pracovně na pět dní na sever. Nejdéle v pátek se musím vrátit, protože v sobotu ráno odjíždím na víkend (kompletně s celou rodinou - což bude min. osm lidí) 200km pod Hanoj na nějakou oslavu do rodiny tchyně.  

 

Z důvodu vážných zdravotních komplikací jednoho z klienů se uvolnil termín vánoční termín 2017 (druhá polovina prosince/první týden v lednu)

 

 

30.5.2017

Poslední týden se ženou neděláme prakticky nic jiného, než že rekultivujeme nový pozemek, který bude součástí naší zahrady. Prosekávat se pichlavou džunglí, plnou žeroucího hmyzu, ve vedrech které tady momentálně panují, je velký zážitek... :). Včera jsem o jeden z bambusů vyštípl mačetu, a tak jsem musel dneska ráno zajet pro novou. Vzal jsem si sebou foťák, kdyby náhodou byla nějaká pěkná scéna v ranním slunci při sklizně rýže (právě v tuto dobu probíhá v naší oblasti první letošní sklizeň). Nepovedlo se, a tak jsem pořídil alespoň snímek z naprosto běžného dne... snímek. :)

 

 

23.5.2017

Po dvou dnech v horách, kde jsem byl vyřizovat nezbytnou administrativu v naší škole, jsem zpět doma. 

 

 

20.5.2017

Nedá se spát.

Po dvou dnech přívalových dešťů nám okolí baráku ožilo. Původně jsem zamýšlel, jen tak pro představu, nahrát pouze zvuk, ale nějak jsem si neporozuměl s telefonem (nevím kde to nahrávání v tom Samsung Galaxy je...). Tak jsem nahrál krátké video, na kterém sice není skoro nic vidět, ale alespoň jednu rosničku jsem do záběru dostal.... :)

 

 

 

12.5.2017

Včera v podvečer jsem se vrátil z dvoudenní cesty za agamami kočičinskými (Physignathus cocincinus). Původně jsme měli v plánu pobýt v lese tři dny, ale bohužel druhou noc přišel přívalový tropický děšť, který během hodiny zvedl koryto řeky o metr a půl. Museli jsme se urychleně evakuovat hlouběji do džungle, což byl docela slušný adrenalin... :). Fotky žádné kloudné nemám (tedy alespoň agam ne), nicméně jsem vůbec poprvé viděl agamy v jejich přirozeném biotopu. Bylo to super! :)

 

agama

 

 

7.5.2017

Před čtyřmi dny  jsem vezl rodiče na letiště a následně jel do Hanoje udělat technickou kontrolu na autě. Dneska máme neděli večer a já se před chvílí vrátil domů! A za půl roku nanovo...

 

 

25.4.2017

Včera jsem se s rodiči vrátil po dvou týdnech putování napříč Vietnamem zpátky domů na sever. Od dnešního dne budu online!

 

 

8.4.2017

Od 4.4. máme na jeden měsíc na návštevě rodiče. :)

 

 

15.3.2017

Po dnu odpočinku zítra opět do práce... Tentokrát pojedeme za teplem směr jih - do delty Mekongu a na ostrov Phu Quoc. :) 

 

 

5.3.2017

Předevčírem večer jsme s Milanem (se mnou po Vietnamu již popáté) a dvěma významnými českými chirurgy zdárně zakončili čtrnáctidenní, velmi chladné, putování po severním Vietnamu. Následující ráno, tzn. včera, jsem jel na letiště pro nové klienty - rodinku se dvěma dětmi. Tentokrát máme před sebou desetidenní cestu... :)

 

bures

Na pravém českém točeném pivu Prazdroj.

 

rezek

Rezkovi.

 

 

25.2.2017

Poslední týdny nestíhám krom práce s klienty prakticky vůbec nic jiného. Tyto řádky píši na recepci se skřehlými prsty a ve dvou goretexových bundách. Jsou 2C a v noci bude hůř... Tak tedy alespoň přidávám dvě hodnocení mojí osoby - Od Vás, které mě v této kose alespoň na chvíli příjemně zahřáli. :) Mockrát děkuji za obě!!!

 

 

10.2.2017

Za pár minut odjíždím pro klienta na letiště. Dneškem pro mě zároveň začíná dvouměsíční "maraton", který zakončím 4.4. v Saigonu. :)

 

 

7.2.2017

Včera ráno jsem odjel s autem do Hanoe. Je to od nás sice sto kiláků, ale zároveň je to nejbližší místo, kde mi auto opraví. Mělo to být rychlý, ale to by nebyl Vietnam a ještě ke všemu na přelomu roku. Budu tady ještě minimálně zítra. Špinavý jsem jako prase, žádný věci na převlečení, nemám notebook, dokonce ani nabíječku na telefon... zkrátka paráda! :)

 

 dilna

 

 

4.2.2017

Krátké video natočené z auta Xenií Bodorík - cesta k etniku Kinh.

 

 

 

2.2.2017

Sešity jsou vyrobené !!! :)

 

Facebook:

Tyto sešity jsou připraveny na cestu do dalekého Vietnamu. Jsou určeny jako dárek pro děti ze škol z tamních horských vesniček. A proč právě jim? 
Nedávný návrat z Vietnamu majitele společnosti Z STUDIO Ondřej Záruba, který se tam vydal fotit krásy dálného východu, s sebou přinesl i ne zcela krásné zjištění o tom, jaký skutečně život v této zemi je. Pro nás Evropany je to přímo nepředstavitelné. Je to země, kde se setkává bohatství s chudobou a dá se říci, že nic mezi neexistuje. Během své dobrodružné fotografické výpravy měl pan Záruba možnost navštívit i horské vesničky, kde se setkal s chudobou v tom pravém slova smyslu. Asi nejtěžším pohledem byl pohled na děti, které žijí život, který si naše děti nedokážou ani jen představit. Pero, tužka a papír jsou pro ně neznámé předměty. Vzdělávání je něco, co některé z nich nikdy nezažijí. A proto jsme se spojili s Jiří Zajíc, který ve Vietnamu působí a mimo svoji práci https://www.vietnamtravel.cz/ i pomáhá. Hledá finance na učitele a pomáhá stavět příbytky, které následně slouží jako školy pro děti. Zeptali jsme se ho, jak bychom mohli pomoci a on nás poprosil o školní sešity. Je to to nejmenší, co můžeme pro tyto děti udělat. Při jejich návrhu a výrobě jsme se snažili, aby byly dětem nejen užitečné, ale svým designem dělaly radost. Doufáme, že se nám to povedlo. :)

 

sesity

 

 

30.1.2017

Dnešní Mladá Front Dnes na stránce 18 vyšel článek o mojí osobě.

 

 

 

27.1.2017

Po 26 hodinách jízdy (z toho 8 hod. v dešti) s tří hodinovou přestávkou na spánek v autě, protože je všechno na nový rok zavřené, jsem zpátky doma a mohu slavit nový rok - Tet. Bohužel nebudu, protože jsem jak se říká "na hadry."...Takže všechno dobré v roce kohouta a já jdu spát.

 

 

4.1.2017

Po třech týdnech volný den, který jsem s autem strávil do šesti hodin v garáži a následně do devíti hodin praním. Zítra opět pro klienty na letiště a hurá za dobrodružstvím... :)

 

ruliskovi

 

 

1.1.2017

Do nového roku 2017 vše nejlepší, hodně zdraví, mnoho osobních i pracovních úspěchů.

Jiří Zajíc - VietnamTravel.cz